Onemocnění žlučníku | Prameny zdraví

Onemocnění žlučníku

Porozumění příčiny onemocnění žlučníku vám pomůže při prevenci anebo léčení této choroby. Více než 90% žlučníkových kamenů, které se nacházejí u lidí žijících v západních zemích, je tvořeno v první řadě z cholesterolu.

Onemocnění žlučníku

Rubrika: Další nemoci | Typ článku: Články

Když jsou žlučové tekutiny ve žlučníku přesyceny cholesterolem, začíná se cholesterol srážet do pevných krystalků, které se postupně spojují, až vytvoří kameny různých velikostí. Hlavním viníkem přesycení žluči cholesterolem je strava obsahující hodně potravin, které obsahují cholesterol - tedy maso, drůbež, ryby a mléčné výrobky. Podobně i polynesaturované mastné kyseliny (rostlinné oleje) způsobují, že játra vylučují velká množství cholesterolu, které se dostávají do tekutin ve žlučníku a tak napomáhají tvorbě kamenů.

Kdykoliv je to možné, vyhněte se chirurgickému zákroku. Několik studií z nedávné doby se zabývalo tím, zda by se asymptomatické (tedy takové, které nepůsobí problémy) žlučníkové kameny měly vyoperovávat nebo ne. Výsledky soustavně ukazovaly, že riziko úmrtí či komplikací je mnohem větší při chirurgickém zákroku, než když se rozhodnete nechat kameny být.

Lidé, kteří trpí bolestmi žlučníku, se nejčastěji dostávají na operační sál. Není-li jejich stav příliš vážný, mají však stále ještě dobrou šanci uniknout chirurgickému skalpelu - učiní-li rozumné rozhodnutí přestat jíst potraviny s vysokým obsahem tuku a cholesterolu, které tvorbu kamenů vyvolávají. Nízkotučná dieta je časem prověřený způsob, jak ulevit od bolestí žlučníku a jak zabránit dalším záchvatům. Změna stravy však nezaručuje, že se kameny rozpustí - a odstranění kamenů by ani neměl být váš cíl.

Lékaři v dobré víře někdy nutí pacienty k operaci tím, že zdůrazňují možnost vzniku rakoviny žlučníku v důsledku stálého dráždění žlučníkovými kameny. Ve skutečnosti je riziko vzniku rakoviny z této příčiny nepatrné. Rozhodně se nenechte vmanipulovat do odstraňování asymptomatických kamenů operací v důsledku této fóbie z rakoviny u některých lékařů.

Představa, že žlučníkové kameny se dostanou do žlučovodu a ucpou jej, je dalším omluvenkou, kterou lékaři vystavují pacientům, aby ospravedlnili operaci chirurgické odstranění asymptomatických kamenů. Ve skutečnosti dochází velmi zřídka k tomu, aby byly malé kameny, a to dokonce ani ne ty, které byly léky rozpuštěny, zachyceny ve žlučovodu, který by zablokovaly.

Máte-li žlučníkové kameny, změňte hned dnes svůj jídelníček. Nebude-li tento přístup z nějakého důvodu úspěšný (ani poté, co jste dost dlouho drželi nízkotučnou dietu), může být potřeba nechat si žlučník zkušeným chirurgem odoperovat. (Pro zajímavost: Tuto operaci podstupuje jen v USA ročně 515 tisíc pacientů, při průměrných nákladech na jednu operaci asi 10 tisíc dolarů.)

Doporučení: Strava, která neobsahuje žádný cholesterol a jen velmi malé množství tuku (to se týká i rostlinných olejů) je nejlepší pro prevenci onemocnění žlučníku a tvorby žlučníkových kamenů. Pokud záchvat poleví a nejste případem pro okamžitou chirurgickou intervenci, začněte jíst stravu s nízkým obsahem tuku, abyste se vyhnuli dalším záchvatům. Nesvolujte k operaci, která má odstranit kameny, které nepůsobí žádné potíže.

Z knihy Johana McDougalla "The McDougall Pragram". Dr. McDougal vychází při formulování svých doporučení z rozsáhlého studia vědecké literatury i z vlastní více než dvacetileté klinické praxe.

Počet přečtení: 6 044 Datum: 1. 1. 1970