Nechtěl bych se vzdát svých běžných aktivit. Neexistuje nějaký způsob, jak zlepšit srdeční oběh, aby nebyla při chůzi bolest tak častá a silná? | Prameny zdraví

Nechtěl bych se vzdát svých běžných aktivit. Neexistuje nějaký způsob, jak zlepšit srdeční oběh, aby nebyla při chůzi bolest tak častá a silná?

Možnosti, jak řešit ucpaná „potrubí“ ve vašem těle, nám dobře znázorňují základní principy instalatérství. V roce 1967 byla lékaři z Clevelandské kliniky poprvé provedena transplantace koronárních cév, zákrok, kterému se běžně říká operace bypassu.

Nechtěl bych se vzdát svých běžných aktivit. Neexistuje nějaký způsob, jak zlepšit srdeční oběh, aby nebyla při chůzi bolest tak častá a silná?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Při této operaci se odeberou žíly z nohy pacienta a připojí se nad a pod ucpanou částí srdeční cévy. Tyto „obchvaty“ vedou krev mimo zúžená místa v cévách. Použije-li se safenózní žíla z nohy, vrchní připojení je obvykle u základny aorty, hlavní cévy vycházející od srdce. Potom je krevní céva užívaná pro bypass připojena dole, za zablokovanou oblastí cévy. Tímto způsobem může být během jediné operace voperováno od jednoho až do osmi (vzácně i více) bypassů, a to na částečně zablokované koronární cévy i větve těchto cév. Tím se srdečnímu svalu zajistí bohatší zásobení krví.

Někdy se pro přemostění zúžené části koronární cévy použije místo žíly z nohy vnitřní prsní céva, která leží podél vnitřku prsní kosti. V současné době se tato céva používá při transplantaci stále častěji, zdá se totiž, že déle vydrží.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 848 Datum: 14. 1. 2009