Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Na pavouka s kladivem

Způsob, jakým někteří lidé užívají léky, je podobný snaze zabít pavouka kladivem. Zkoušeli jste to někdy? Bude z toho více škody než užitku. Podobně mnoho lidí zapomíná, že každý lék, i ten nejobyčejnější, který si můžeme koupit v lékárně bez předpisu, má určité vedlejší, někdy i velice nebezpečné účinky.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Myslím, že zase přeháníte.
Velice bych si přál, aby tomu tak bylo! Vezměte si třeba tak obyčejný lék, jako je Acylpyrin nebo další podobné preparáty jako Anopyrin, Aspirin, Aspro a Upsarin. Mnoho lidí je užívá při bolestech hlavy, zubů, svalstva, kloubů, při chřipce nebo zvýšené teplotě. Mimochodem, každých 24 hodin u nás lidé zkonzumují přibližně 198 kg těchto léků!
Při vyšších dávkách nebo dlouhodobém užívání existuje riziko postižení ledvin, jater a nebezpečí krvácení ze žaludeční sliznice. Děti mladší deseti let jsou ohroženy nebezpečným jaterním selháním (Reyeův syndrom), a proto se nedoporučuje jim tyto léky podávat.

Paracetamol, účinná látka, která je součástí běžně používaných a prodávaných léků proti bolesti, vysoké teplotě nebo chřipce (známý Paralen nebo Tylenol), může v extrémních případech a při dlouhodobém užívání vést k poruchám funkce jater nebo ledvin.

Jsou léky na předpis bezpečné, když se užívají přesně podle návodu?
Ve světě medicíny jsou téměř denně objevovány a uváděny na trh nové a stále efektivnější léky, zatímco starší léky se vylepšují a zdokonalují.

Ovšem cíl - vyvinout naprosto bezpečný lék, který by neměl žádné vedlejší účinky - stále míjíme.
Podívejme se spolu například na léky proti vysokému krevnímu tlaku. Patří do skupiny nejužívanějších a také nejúčinnějších léků. Každý z nich má ale celou řadu vedlejších účinků, jako je např. slabost, únava, ospalost, bolesti hlavy, deprese, závratě, nadýmání, nadměrné pocení, poruchy trávení, emoční labilita, trhavá řeč, zvýšená hladina krevního cholesterolu a impotence.

Lidé užívající tyto léky musí mnohdy vyzkoušet několik druhů, než najdou ten, který jsou schopni snášet.
Neexistuje absolutně bezpečný lék. I život zachraňující antibiotika mají vedlejší účinky jako zvedání žaludku, zvracení, průjem a další alergické reakce.

Proč potom lidé tak rádi užívají léky?
Přestože většinu dnešních civilizačních nemocí lze vyléčit změnou životního stylu (především změnou stravování a pravidelným cvičením), lékaři, kteří doporučují tyto principy, se setkávají spíše s nepochopením. Lidé jsou většinou netrpěliví, chtějí rychlé výsledky, a ne opravdové řešení problému. Když jim lékař nepředepíše žádaný lék, najdou si jiného.

Jednoduše řečeno, dnešní člověk má sklon věřit v zázračný lék, který vyléčí jeho nemoc. Máme téměř dětinskou víru v léky, které nás povzbudí, uklidní, pomohou nám zhubnout a vyléčí všechny naše neduhy.

Chcete tím naznačit, že bychom neměli užívat léky?
To ne. Avšak každý, kdo užívá nějaký lék, by měl porovnat nezbytnost jeho užívání s riziky, kterým se takto vystavuje. Pokud mám zápal plic, pak riziko, které podstupuji, kdybych antibiotika neužíval, převažuje nad rizikem spojeným s jejich užíváním. Na druhé straně by zřejmě bylo lepší, kdybychom na každou, i mírnou bolest hlavy hned neužívali léky, ale vyšli si třeba na kratší procházku, vypili šálek vhodného bylinkového čaje, anebo zkusili hydroterapii (vodoléčbu).

Existuje nějaký návod, jak užívat léky rozumně?
Rozumné je například rezervovat si léky pro závažnější onemocnění, které nelze vyléčit mírnějšími prostředky. Je např. zbytečné užívat antibiotika, když máte pouze obyčejnou rýmu.

Rovněž teplá koupel a hrnek meduňkového čaje je lepší než hned sahat po lécích na spaní. A naopak, když se chcete probudit, studená sprcha či masáž třením studenou žínkou a rychlá procházka je rozhodně lepší než užívaní nejrůznějších stimulačních látek.

Pokud již léky musíte užívat, bylo by dobré znát jejich hlavní, ale i vedlejší účinky, a rozumět rizikům spojeným s jejich užíváním. Dále byste měli vědět, kdy a jaké množství máte užívat a jaké jsou příznaky předávkování. Je-li to možné, nemíchejte dohromady různé léky a především neriskujte vytvoření fyzické a psychické závislosti na léku tím, že ho budete užívat déle, než je potřebné. Pokud vás léčí více lékařů, měl by alespoň váš praktický lékař vědět o všech lécích, které současně užíváte.

Nakonec - přistupujte k lékům s úctou, kterou si zaslouží. Vyhraďte si je skutečně pro situace, kdy jsou nezbytné. Je již načase přestat se pokoušet zabít pavouka kladivem.

Diehl, Ludington, Pribiš: Dynamický život.

Počet přečtení: 2401
Datum: 15. 8. 2007