Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ještě stále občas trpím infekcemi močového měchýře. Existuje něco, co bych mohla udělat, abych se vyhnula braní všech těch antibiotik?

I když u některých lidí infekce močového měchýře skutečně přecházejí do infekcí ledvin, vaše problémy s močovým měchýřem s vašimi ledvinovými potížemi s největší pravděpodobností nesouvisejí. Infekce močového měchýře jsou u žen běžné.
|
Typ článku: Rady lékaře

Často jsou spojeny s poraněním močovodu, trubice vycházející z močového měchýře. K tomuto poranění obvykle dochází během pohlavního styku; z tohoto důvodu se infekci, která po něm někdy následuje, dostalo označení honeymoon cystitida. Je zřejmé, že bychom se zranění této citlivé části těla měli vyhýbat. V zájmu vyčištění močovodu se doporučuje ženám jít se vymočit ihned po ukončení pohlavního styku; má-li toto opatření nějaký smysl, však zůstává otázkou.

Pálení močovodu při močení je u mnoha žen způsobováno mýdlem, které používají při mytí. Ženy, které opakovaně trpí bolestivostí při močení, zvláště v těch případech, kdy se při laboratorních testech nedaří vypěstovat žádné škodlivé baktérie, velmi pravděpodobně zjistí, že účinným lékem na jejich potíže je vyhýbat se při provádění hygieny v oblasti pochvy všem druhům mýdel a používat jenom čistou vodu.

Lékaři přišli na to, že přirozeným prostředkem léčení menších infekcí močového měchýře je brusinková šťáva. Tělo přemění část této šťávy na organickou kyselinu a tato kyselina zkoncentrovaná v moči způsobí, že obsah močového měchýře se stane kyselým. Většina škodlivých bakterií nedokáže v tomto kyselém prostředí přežít a infekce ustupuje. Chcete-li dosáhnout požadované koncentrace inhibující kyseliny, měli byste ovšem vypít najednou celý litr brusinkové šťávy. Tak na vaše zdraví!

Běžný způsob léčení infekce močového měchýře antibiotiky znamenal brát prášky čtyřikrát denně po dobu deseti dnů. V současné době se tento způsob léčby nahrazuje jednorázovým užitím antibiotik. Výsledky jsou naprosto srovnatelné, snáze se dosahuje spolupráce pacienta, cena je nižší a vedlejší účinky menší. Pokud byste někdy v budoucnosti onemocněla infekcí močového měchýře, která by vyžadovala léčení antibiotiky, požádejte svého lékaře, aby vám naordinoval tuto novou jednorázovou kúru.

Výskyt byť jednorázové infekce močových cest může být u muže příznakem závažnějšího onemocnění než u ženy. Taková infekce u muže by se měla stát předmětem důkladné lékařské prohlídky.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3773
Datum: 15. 1. 2009