Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jako vítr do plachet

Dva lidé se dívají stejnými mřížemi - jeden vidí bláto, druhý hvězdy. Optimismus je založen na naději a důvěře, že věci budou směřovat k lepšímu. Víra nachází v optimismu svoje vyjádření. Optimismus je tou tváří víry, která projasňuje život druhých tím, že jim pomáhá oslavovat stříbrný lem temných mraků.
|
Typ článku: Články

V očích optimisty je sklenice z poloviny plná, zatímco pesimista pod klenbou zoufalství vidí sklenici z poloviny prázdnou. Optimistický postoj nám umožňuje se smát a smích je mocnou medicínou.

Není divu, že studie Breslowa a Bellocqa na skoro 7 000 dospělých lidech zjistila, že nešťastní lidé měli o 57% vyšší úmrtnost než šťastní jedinci. Oslavy povzbuzují k radosti a smíchu, které napomáhají naději a optimismu. Radujte se z každého dne, ať si uchováte zdraví a život!

Bob je mým sousedem. Těžko byste našli milejšího člověka. Pomůže mi, když nám přestane fungovat vodovodní odpad. Vyzná se ve studních a skvěle se stará o náš dům, když jsme pryč. Ale byl - a stále je - kuřákem. Minulý měsíc si povšimnul, že jeho umělý chrup nesedí tak, jak by měl, a navštívil svého zubního lékaře. Zjistili mu otok a provedli biopsii. Naplnily se jeho nejčernější představy - rakovina jazyka a hrdla. Nedala se operovat, a tak se podrobil cyklu ozařování a chemoterapie - ještě dnes je uprostřed terapie. Šance na vyléčení nejsou vysoké, ale existuje okénko naděje. A Bob hledí nepřetržitě tímto okénkem. "Budu s tím bojovat," řekl mi. "Nevzdám se." "Přestal jsi kouřit?" zeptal jsem se. "Ne," odpověděl. "Nemyslím si, že to hraje nějakou roli."
Jaký je rozdíl mezi optimismem a pošetilostí?
Nikdo by si netroufnul popřít, jak důležité je pro Boba, aby si udržel pozitivní postoj. Studie přesvědčivě ukazují důležitost pozitivního postoje.

Jako lék
Dr. X zjistil, že má rakovinu. Upadl do vážné deprese, pak však začal uvažovat: "Prožiji zbytek svého zkráceného života tak, že se budu cítit mizerně?" V knize Přísloví si přečetl: "Radostné srdce hojí rány".
Požádal své přátele, aby mu nosili ty nejbláznivější videokazety, které mu způsobovaly záchvaty smíchu. Chtěl vtipy. Chtěl zábavné historky. Chtěl terapii smíchem. A zázrak nad zázraky - vyléčil se!
Skutečně šlo o zázrak? Anebo by to mohlo být tak, že nějakým způsobem to pozitivní myšlení a radostné myšlenky převážily v chemické rovnováze jeho těla? Endorfiny z hlubokých ganglií jeho mozku stimulovaly jeho imunitní systém. Změna hladiny kortizolu posílila obranyschopnost jeho imunitního systému proti rakovině.

Ještě jeden důvod, proč se oženit

Ve studii na mužích, kteří utrpěli infarkt, se dařilo těm, kteří se vraceli domů k manželce mnohem lépe než těm, kteří žili sami.

Deprese je rizikovým faktorem

V roce 1997 byla vypracována v Dánsku studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v časopise Circulation.
Studie se zabývala 730 Dány, kteří trpěli srdečním onemocněním a kteří byli rozděleni do dvou skupin: na ty, kteří byli v depresi a na ty, kteří ne.

Následné sledování obou skupin ukázalo, že u pacientů v depresi bylo riziko infarktu vyšší o 70% a riziko úmrtí vyšší o 60% než u těch, kteří depresemi netrpěli.

Vítr do plachet

Hovoříme zde o celkovém nasměrování, ne o občasných pocitech smutku, ale o celkovém náhledu na život. Nevlastní otec mé ženy byl skutečným pesimistou. Před lety, když byl nedostatek ropy, přestal jezdit v zimě na Floridu, protože se obával, že by se nemusel dostat nazpátek, kdyby nebyl k mání žádný benzín. Když jel na nějakou cestu, první věc, kterou udělal, bylo, že si zkontroloval místní pohotovost. Pokud se mu nelíbila, chtěl se následujícího dne vrátit domů. Když narazil na milého doktora, uvolil se zůstat, ale chodil pak za ním tak často, až se lékař rozzlobil a vyhodil jej. George pak řekl, že jede domů - a dovolená byla zkrácena. Ubohá maminka - stal se z ní uzlíček nervů, který předpokládal, že je tatínek vážně nemocný. Když George skutečně onemocněl, jeho stav se rychle zhoršoval a zemřel mnohem dříve než můj táta, který měl to samé onemocnění.

Chronický pesimismus

Chronický pesimismus nebo stres vede ke zvýšené hladině stresových hormonů: adrenalinu a kortizolu. Adrenalin souvisí s vyšší hladinou krevního tlaku, zvýšenou hladinou LDL (špatného) cholesterolu a zvýšenou tendencí ke srážlivosti krve, a tak zvyšuje riziko infarktu. To je důvod, proč účinkují beta-blokátory - blokují působení adrenalinu.

Chronický stres

Kortizol zvyšuje riziko ukládání tuku, a to zvláště v oblasti břicha - a je dobře dokumentováno, že to souvisí s rizikem onemocnění srdce.

Lidé, kteří přežívají infarkt

The American Journal of Cardiology zveřejnil studii na 1 250 lidech, kteří přežili infarkt. Vědci zjistili o deset let poté, když předtím rozdělili tyto lidi do tří skupin, na pacienty trpící těžkými depresemi, pacienty trpící mírnými depresemi a pacienty netrpící depresemi, že za tu dobu zemřelo:
50% pacientů s těžkými depresemi,
42% pacientů s mírnými depresemi,
35% pacientů bez depresí.
Šalomoun se nemýlil v knize Přísloví 17,22: "Radostné srdce hojí rány, kdežto ubitý duch vysušuje kosti."

Zlepšení nálady

Jednou z věcí, které zlepšují duševní rozpoložení, je pravidelný pohyb. Mnoho pacientů mi řeklo, že bez pravidelného pohybu upadají do depresí. Je to z toho důvodu, že endorfiny jsou fyzickou aktivitou stimulovány. Endorfiny jsou přirozenými opiáty lidského těla, jako alkaloidy, které tiší a uklidňují duši a tělo. Pomáhají přinášet vnitřní klid.
Pohyb rovněž pálí stresové hormony adrenalin a kortizol, výsledkem je, že se cítíme klidnější a méně napjatí.

Kofein

Vyhýbání se kofeinu rovněž výrazně přispívá k uklidnění. Mnozí lidé vypijí denně i více než čtyři šálky kávy nebo podobných nápojů (čaj, kola).

Stávají se závislými na této stimulaci, aby byli vůbec schopni fungovat. Je to jako, když se roztáčí motor v autě na vyšší obrátky, než je potřeba.

Množství kofeinu v šálku kávy záleží na síle kávy, průměrný šálek obsahuje asi 70 mg kofeinu. Čaj je trochu slabší - obsahuje nějakých 50 mg kofeinu na jeden šálek. Mnohé limonády - jako je Coca-Cola, Pepsi-Cola apod. obsahují kofein. Je to způsob, jakým si výrobci těchto nápojů zajišťují, že se budete vracet - a chtít víc.
Jedná se ale současně i o prudké sešlápnutí pedálu vašeho života. Dostáváte se do jakéhosi horečnatého stavu, kdy pálíte svůj život rychleji než je běžné.

Více než jen pro krásu

Spánek rovněž hraje roli v optimistickém náhledu na život. Lidé, kterým byl odpírán spánek, začínali mít halucinace a přestávali být schopni racionálního úsudku.

Jezte zdravě!

Výživa hraje také svoji roli při udržování duševní rovnováhy. Vyvážená strava poskytuje živiny potřebné k tomu, aby naše nervy zůstávaly v klidu.

Optimismus je naší duhou

Možná vůbec tou nejdůležitější součástí optimistického postoje je způsob, jakým nahlížíme na zdraví samotné. Jsme-li optimističtí, vnímáme prospěch, který přináší dobrá životospráva pro naše zdraví.

Nevšimli jste si, že temperamentní a úspěšní lidé, se kterými je radost pobývat, bývají obvykle v dobré duševní rovnováze? Pravidelně sportují, hlídají si svoji váhu, rádi se pořádně zasměji, dokáží se uvolnit a odpočinout si, jsou čestní a důvěřiví, nejsou závislí na drogách či na cigaretách - zdá se, že jsou schopni činit správná rozhodnutí a věci se jim daří.

Je možné, že by jejich optimistický náhled na život byl právě onou základnou, ze které vyrůstá jejich šťastný život?

Důvěřujte Bohu - základně naděje

Nemůžu skončit, aniž bych poukázal na následující - optimismus pramení z víry, že nad, za a v pozadí celé lidské existence je Moc, je Bůh, milující, starající se Bůh, který nám, ve Své moudrosti, dal svobodu vzít svůj život a užít jej, jak se rozhodneme. Přitom však, protože touží po našem dobru, chce, abychom užívali tohoto daru života, vyhlídky na štěstí i spokojenost v rodině. Tato víra nám dává pozitivní, optimistický náhled na život.

Dr. Allan Handysides, Nutrition Council, SDA General Conference

Počet přečtení: 2477
Datum: 21. 4. 2007