Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak zvládnout změny životosprávy

Principy zde uvedené vám pomohou být úspěšnější při zavádění změn, jež jsou potřebné, chcete-li eliminovat rizika pozdějších onemocnění.
|
Typ článku: Články

Nepokoušejte se o příliš mnoho změn najednou. – Začněte malými krůčky a dávejte si takové cíle, o nichž jste přesvědčeni, že jich můžete dosáhnout. Pokoušíte-li se být fyzicky aktivnější, začněte s deseti nebo dvaceti minutami pohybové aktivity třikrát nebo čtyřikrát týdně. Když si na to zvyknete, přidávejte po pár minutách týdně, až dosáhnete svého dlouhodobého cíle. Stejný princip platí i při snaze zhubnout a udělat změny ve svém jídelníčku. Nesnažte se změnit všechno přes noc, může se stát, že byste ztratili odhodlání a nechali toho.

Změňte ty věci, které sami chcete. – Pokusy potěšit někoho jiného obvykle nemají dlouhodobé trvání. Dejte si čas na to, abyste si promysleli, co chcete změnit. Napište si své cíle na papír a umístěte je na takové místo, kde je budete mít na očích, tak aby vám nesešly z mysli.

Požádejte rodinné příslušníky a přátele, aby vám pomohli dosáhnout vašich cílů. – Vědecký výzkum ukázal, že úspěšnější jsou ti, kteří se mohou spolehnout na podporu od rodiny a blízkých přátel. Najděte si kamaráda, který s vámi bude chodit na procházky, anebo se připojte k zájmové skupině, jež se zabývá fyzickou aktivitou, zdravou stravou anebo ztrátou nadváhy.

Stanovte si konkrétní, realistické cíle a napište si je. – Místo toho, abyste si předsevzali, že budete aktivnější, si jasně určete: „Budu třikrát do týdne chodit večer na dvacetiminutovou procházku. Pozvu svého partnera (nebo přítele), aby mě doprovázel. Každý den si budu zaznamenávat, kolik minut jsem se hýbal.“ Pak umístěte tyto cíle na místo, kde je můžete vidět – a kde je mohou vidět také ostatní. Nedržte svůj závazek v tajnosti.

Zaznamenávejte své pokroky. – Když už jste si určili cíl, zaznamenávejte si denně, čeho jste dosáhli, ať už v podobě ušlých kilometrů, minut nebo kroků. Výzkum ukázal, že lidé, kteří si vedou záznamy o tom, jak se jim daří, obvykle spíše dosahují vytčených cílů. Porovnávejte to, co děláte, se svými cíli a podle potřeby tyto cíle upravujte. A odměňte se, když se vám podaří cíle dosáhnout.

Je-li třeba, využijte pomoc odborníka. – Poradce nebo trenér vám pomůže vyjasnit si cíle a ukáže vám, jak na to. Při potížích si promluvte s odborníkem na výživu nebo lékařem. A nezapomínejte, že požádat o pomoc není známkou slabosti, ale naopak síly.

Žijte vyrovnaným životem. – Je pravděpodobnější, že budete úspěšní, když budete žít vyrovnaně. Dopřejte si dostatek spánku. Udržujte hladinu stresu pod kontrolou. Vyčleňte si čas na odpočinek a užívejte legrace. Když budete pracovat přesčas a nebudete spokojeni se svým životem, zjistíte, že je složité dělat dlouhodobé změny. Bude se vám lépe dařit, když promyslíte, jak žít vyváženým životem, ze kterého se budete moci radovat.

Čím více těchto principů se vám podaří uvést do praxe, tím budete úspěšnější. Je důležité zapamatovat si, že existuje jediná jistá cesta k neúspěchu – když se vzdáte.

Z knihy Dona Halla 9 kroků k prevenci a léčbě diabetu. Vydaly Prameny zdraví.

Počet přečtení: 1371
Datum: 27. 9. 2018