Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak vypadá normální stolice

Ano, milí přátelé, chci se skutečně zabývat tímto delikátním tématem.
|
Typ článku: Články

K vyprázdnění dochází, když výkaly shromážděné v konečníku způsobí roztažení, které následně vede k reflexním stahům hladkých svalů konečníku a uvolnění análního svěrače. Asi ve stejné době dojde ke stahu svalů břicha a bránice a stolice je vypuzena ven. V ideálním případě nezakouší při tom člověk žádné nepříjemné pocity, před vyprázdněním zaznamená pouze nebolestivé nutkání ve spodní polovině břicha. Není třeba vydat se na panický útěk na toaletu anebo se bát toho, že příslušné zařízení nenajdu včas. Samotné vyprázdnění probíhá bezbolestně a je provázeno pocitem příjemného uvolnění. Dojde k němu po jednom lehkém zatlačení v bříšní krajině (tedy nikoliv po silném či opakovaném namáhání se). Maximální „vypouštěcí čas“ nepředstavuje více než devadesát vteřin (včetně veškeré doby, kterou na toaletě strávíme, tedy i použití toaletního papíru). Člověk zakouší pocit úplného vyprázdnění a k dalšímu nutkání na stolici dochází teprve poté, co konečník opět zaplněn.

Konzistence výkalů by měla být měkká a obvykle beztvará – i když během průchodu se stolice může vytvarovat i do podoby párku. Stolice se často v záchodové míse rozpadne a některé její části mohou plavat na povrchu. Navzdory populárnímu přesvědčení nemusí být „plovoucí stolice“ příznakem toho, že ve vaší stravě se nachází dostatek vlákniny. Není to tak dlouho, kdy se na trhu objevil jeden druh chleba, který vděčil za svůj vysoký obsah vlákniny přídavku stromové kůry. Jistěže taková stolice plula na hladině, to ale ještě neznamená, že byla normální.

Barva stolice člověka, který se živí rostlinnou stravou, bude světle žlutá nebo hnědá. Různé druhy zeleniny však mohou přispívat odlišnými barvami. Po konzumaci červené řepy se například stolice zbarví do temně rudé. Běžná strava se zastoupením masa, jež obsahuje hodně železa, naopak dodává stolici důvěrně známou tmavě hnědou barvu. Abych nezapomněl, když konzumujete zdravou stravu s vysokým zastoupením ovoce a zeleniny, je zcela normální, když se ve vaší stolici objeví i drobné nestrávené zbytky, jako např. zrnko kukuřice, kousek hrášku nebo borůvky.

Většina lidí chodí na stolici jednou až třikrát denně, a to obvykle v ranních hodinách. U jiných však k tomu dochází nepravidelně, třeba obden – a i to může být být zcela v pořádku. Nejdůležitější ze všeho je, jakou má stolice konzistenci a jak snadno jsme schopni ji z těla dostat.

Tak takto vypadá funkční vyměšování, takto vyhlíží normální stolice. Ideál, ke kterému všichni směřujeme. J

Z knihy Johna McDougalla Digestive Tune-Up. K vydání připravují Prameny zdraví.

Počet přečtení: 9668
Datum: 8. 3. 2018