Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak se zbavit zápachu z úst

Žvýkačky, mentolové bonbóny, zubní pasty a ústní vody – různorodé výrobky dostupné na trhu a určené pro ústní hygienu, jsou důkazem toho, že nám není jedno, jaká vůně se line z našich úst.
|
Typ článku: Články

Chronické problémy se zápachem z úst se týkají asi 50-60 procent západní populace – a zbytek nemá natolik upřímné přátele, kteří by je mohli s touto nepříjemnou pravdou seznámit.

Jak napovídá odborný název tohoto problému – halitóza (hali znamená dech, kdežto tosis – špatný stav nebo nemoc), máme zde co do činění s abnormalitou. Díky ústní hygieně a zavedení určitých stravovacích návyků se lze nepříjemnému zápachu z úst prakticky vyhnout. Tato důležitá změna je znamením mnohem závažnějšího procesu – ukazuje na to, že se stáváme zdravější.

Rozlišujeme dva druhy halitózy: fyziologickou (vyskytující se u osob, které kromě zápachu z úst netrpí jinými nemocemi ani zdravotními problémy) a patologickou (jejímž původcem je nemoc). Zánět dutin, onemocnění dásní (zánět dásní, periodontitida), hnisající zuby a zbytky jídla v mezizubních prostorech mohou být příčinou patologické halitózy. Jejím původcem může být také selhání ledvin či jater, zácpa, cukrovka a metabolické poruchy známé jako syndrom rybího zápachu (trimetylaminurie).

Fyziologická halitóza, která se může objevit po konzumaci jídla nebo vypití nápoje, je vedlejším následkem konzumace alkoholu či kouření cigaret, použití špatně vyčištěné protézy nebo rozvoje baktérií v dutině ústní či v jiných částech trávicí soustavy. K nepříjemnému zápachu mohou přispět mnohé výrobky, z nichž k nejvíce charakteristickým patří česnek či cibule a některé druhy koření (například kari a chilli). Nicméně nejčastější příčinou zápachu z úst – fyziologické halitózy – je uvolňování sloučenin síry, obsažených ve výrobcích typických pro západní stravu.

Zápach ve skořápce od vajíčka

Podobně jako ingredience pečeného koláče mění svou podobu a uvolňují příjemnou vůni, linoucí se po celém domě, stejné je to s procesem změny formy bílkoviny v našem organismu, jenž je doprovázen nepříjemným zápachem. Tento proces nazýváme bakteriální hnilobní proces.

Jednoduše řečeno, zápach z úst se obvykle objevuje v důsledku působení bakterií, které rozkládají bílkoviny v dutině ústní a v tlustém střevě – a to vzhledem k tomu, že tento proces způsobuje uvolňování plynných sloučenin síry, například sirovodíku (H2S) a methylmerkaptanu (CH3SH).

Síru obsahují pouze dvě z dvaceti základních aminokyselin tvořících veškeré přírodní bílkoviny. Jedná se o methionin a cystein. Hovězí obsahuje čtyřikrát více methioninu než fazole pinto. Ve vejcích je ho čtyřikrát více než v kukuřici. Sýr čedar jej obsahuje pětkrát více než brambory, kuře sedmkrát více než rýže a tuňák dvanáctkrát více než batáty (sladké brambory). Závěry jsou jasné – strava bohatá na produkty obsahující aminokyseliny se sírou a přirozené bakteriální procesy rozkladu vedou k chronické halitóze.

Nejvíce síry obsahuje červené maso, drůbež, sýry, ryby, korýši a veškeré produkty živočišného původu. Existuje ale alternativa – strava založená na škrobových produktech, zelenině a ovoci (bez česneku a cibule, jež obsahují velké množství síry) a s omezeným množstvím živočišných bílkovin je cestou k velmi rychlé nápravě dechu.

Když zubní kartáček nestačí

Většina zápachu z úst, o kterém vám vyprávím, vzniká v tlustém střevě, což je místo, kde bílkoviny podléhají hnilobným procesům (dochází k jejich rozložení bakteriemi). Dále se sirnaté plyny přes střevní stěnu dostávají do krevního oběhu, kterým pronikají až do plic, kde jsou vylučovány spolu s dechem. Vzhledem k tomu, že se zdroj tohoto druhu nepříjemného zápachu nachází uvnitř organismu, samotné čištění zubů kartáčkem a vyplachování dutiny ústní, které pouze na chvíli maskuje zápach, nestačí. Jediným způsobem, jak dosáhnout čerstvého dechu, je dostat se ke zdroji problému.

V našem centru v kalifornské Santa Rose měřil náš zubař po řadu měsíců halimetrem obsah síry v dechu pacientů. Zjistil, že obsah síry se v dechu zkoumaných osob po pouhých sedmi dnech od přechodu na rostlinnou stravu snížil na polovinu.

Lakmusový papírek – osobní hygiena

Po změně základního zdroje nepříjemného zápachu – stravy – je samozřejmě potřeba postarat se i o osobní hygienu.

Ranní dech je nejpravděpodobněji zapříčiněn anaerobními bakteriemi, rozmnožujícími se v dutině ústní, jež je po větší část noci zavřená. Jelikož bakterie podílející se na hnilobných procesech a uvolňování sirnatých plynů rády přebývají v odkysličeném prostředí, ústa zavřená během spánku jim poskytují pro vývoj výhodné podmínky. Ranní dech je výrazným příkladem působení těchto nepřátelských bakterií, z nichž většina sídlí na zadní části jazyku.

Poslední výzkumy věnované léčbě ranního zápachu z úst ukázaly, že čištění zubů kartáčkem či používání tablet pro čerstvý dech nemá na sirnaté plyny vliv. Naopak bylo prokázáno, že jejich množství klesá díky konzumaci snídaně a důkladnému čištění jazyka. Vykloktání ústní dutiny lžičkou roztoku peroxidu vodíku pak sníží koncentraci sirnatých plynů na dobu osmi hodin.

Tři cesty k úspěchu

Co se týče ústních vod, které zaručují čerstvý dech, nedělejme si iluze – většina z těchto přípravků pouze zápach maskuje a pokud vůbec nějak působí, pak jen dočasně. Výzkumy však ukazují, že ústní voda obsahující zinek, anion chlornanový a oxid chloričitý způsobuje bezprostřední oxidaci sirných plynových sloučenin a nepříjemný zápach skutečně odstraňuje.

Povrch jazyku je pokrytý mrtvými a umírajícími epitelovými buňkami, krvinkami a bakteriemi. Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších zbraní v boji proti fyziologické halitóze je pravidelné čištění jazyka. Pokud se chceme zbavit zápachu z úst, je tato činnost dokonce důležitější než vyplachování ústní dutiny. Pro tyto účely je nejvhodnější zubní kartáček pro malé děti nebo speciální škrabka na jazyk.

K rozvoji bakterií, způsobujících nepříjemný zápach z úst, dochází také z důvodu infekcí, zánětů dásní a tkání obklopujících zuby (zánět dásní a chronická periodontitida). Abychom se zbavili nepříjemného zápachu z úst, je potřeba postarat se i o netěsnící či popraskané zubní výplně. Kromě toho je třeba si důkladně čistit nejen zuby, ale také pomocí zubní nitě mezizubní prostory, konzumovat zdravou stravu založenou na rostlinných produktech a každých šest měsíců se objednávat k zubaři na odstranění zubního kamene.

Halitóza a zdraví

Zápach z úst není jen kosmetická záležitost. I velmi nízká koncentrace sirnatých plynů je pro tkáně organismu vysoce toxická. Sirnaté plyny, zejména methylmerkaptan, sehrávají svou roli při rozvoji mnohých závažných onemocnění. Způsobují záněty tkání obklopujících zuby. Tento stav nazýváme periodontitidou. Toto onemocnění je spojováno s jinými závažnými komplikacemi, jako jsou třeba srdeční choroby. Pohlcovaná síra způsobuje zánět buněk sliznice trávicího traktu (zánět tlustého střeva) a někdy i život ohrožující onemocnění zvané ulcerózní kolitida. Osoby, u kterých je vzhledem ke stravě bohaté na živočišné produkty diagnostikována vysoká hladina homocysteinu (jehož hlavní složkou je síra), jsou ve větší míře vystavené riziku infarktu, mrtvice, hluboké žilní trombózy, Alzheimerovy choroby či nádorových onemocnění. Je samozřejmě příjemné mít čerstvý dech, ale ke změně způsobu stravování by nás měla motivovat především starost o zdraví.

Z knihy Johna McDougalla Trávení, a ne trápení. K vydání připravují Prameny zdraví.

Počet přečtení: 2549
Datum: 5. 7. 2018