Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak houby zlepšují imunitu

Trápí vás alergie? Teče vám z nosu, pálí vás oči a kýcháte? Je vám nanic, protože váš imunitní systém má spoustu práce a bojuje na mnoha frontách najednou.
Rubrika: Alergie
|
Typ článku: Články

Zároveň však tento stav vysoké pohotovosti prospívá vašemu celkovému zdraví. Zdá se, že osoby trpící alergickými obtížemi mají nižší riziko některých nádorových onemoc­nění. Ano, imunitní systém může přehnaně reagovat na neškodné lát­ky, jako je pyl nebo prach, ale stejně přehnaně ostražitý je i vůči rodí­cím se nádorům ve vašem těle. Bylo by příjemné, kdybychom dokázali posílit tu část naší imunity, která bojuje s infekcemi, a zároveň ztlumili tu, jejímž výsledkem je chronická zánětlivost (a všechny její otravné průvodní projevy).

Tento trik možná ovládají právě houby. Stejně jako řasy jsou jednobuněčné rostliny, na kvasnice můžete pohlížet jako na jednobuněčné houby. Každý rok vyrostou tisíce druhů jedlých hub, na celém světě se jich komerčně vypěstují miliony tun. Ale přečtěte si někdy etiketu na balení žampionů a nenajdete tam o moc víc než nějaké vitaminy B a minerály. A to má být všechno? Ne. Na seznam se nedosta­ne dlouhá řada mykonutrientů, které mohou posilovat naši imunitu.

Vědci z Austrálie rozdělili účastníky výzkumu do dvou skupin. Jedna se stravovala normálně, ta druhá jedla svou obvyklou stravu a k tomu měla ještě každý den šálek vařených bílých žampionů. Už za pouhý tý­den vykazovali houbičkáři o 50 % vyšší hladinu IgA ve slinách. Zvýšené množství protilátek v těle zůstalo ještě asi týden po skončení konzu­mace hub. Takže, chcete-li udělat pro své zdraví něco dlouhodobě přínosného, zařaďte houby do svého běžného jídelníčku.

Ale počkat! Pokud mají houby na svědomí tak výrazný vzrůst produkce protilátek, neměli bychom se bát, že zhorší projevy alergických nebo autoimunit­ních chorob? Právě naopak, zdá se, že houby mají také protizánětlivé účinky. Laboratorní studie ukázaly, že různé druhy hub, včetně obyčej­ných bílých žampionů, dokážou omezit zánětlivé reakce a potenciálně zlepšují imunitní a protinádorové funkce těla, aniž by zhoršovaly zá­nětlivé stavy.

NutritionFacts.org

Počet přečtení: 573
Datum: 3. 6. 2022