Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak často se na angiogramu ukáže vážné onemocnění?

Asi v polovině případů, ve kterých se angiografie provádí, vedou její výsledky k chirurgickému zákroku. Je to částečně způsobeno tím, že lékaři, kteří tento postup používají, jsou opatrní a omezuji angiografii na ty pacienty, u kterých je onemocnění pravděpodobné.
Rubrika: Srdce a cévy
|
Typ článku: Rady lékaře

Částečně pak tím, že pokročilá ateroskleróza koronárních cév je u dnešní dospělé populace téměř normou. Studie o koronární angiografii provedené na Clevelandské klinice ukázaly, že téměř polovina mužů mladších čtyřiceti let, kteří se kvůli bolestem na prsou podrobili angiografii, měla rozsáhlé postižení srdečních cév.

S přibývajícími léty se u každého individuálního pacienta počet postižených cév a počet plaků, které se v každé cévě vytvořily, zvyšuje a průtočný profil, kterým by krev mohla volně protékat, se zmenšuje a zužuje. Mezitím za použití vidličky a nože „asfaltujeme“ naše cévní stěny cholesterolem a tuky!

Zvýšené hladiny cholesterolu nebo triglyceridů zvyšují pravděpodobnost nálezu nemoci. Tyto hodnoty jsou dokonce ještě významnější, když si uvědomíte, že v téměř 25 procentech případů byla ateroskleróza označena za pokročilou a že vážné postižení touto nemocí se prokázalo ve více než 60 procentech případů. Pokročilá až silně pokročilá ateroskleróza jsou stavy, které způsobují srdeční záchvaty a smrt. Jsou to rovněž stavy, kvůli kterým chirurgové operují.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 1872
Datum: 14. 1. 2009