Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Hemeroidy

Podobné varikózním žilám příčinou, ne-li i umístěním, jsou hemeroidy. S tímto nepříjemným onemocněním se pojí celá řada mýtů. Možná jste slyšeli, jak lidé říkají, že mají hemeroidy v důsledku sezení na studených prkýncích na toaletách anebo ženy z toho, že měly děti.
|
Typ článku: Články

Žíly, které se stanou hemeroidy, se nacházejí v úplně poslední části střevního traktu, kterému se říká konečník. Žíly na tomto zakončení střev vykonávají důležitou funkci: tvoří prostřednictvím krví naplněných polštářků jakési těsnění, které brání tomu, aby stolice a plyny unikaly ze střeva. Těsnění je ve skutečnosti dvojité a sestává ze dvou řad žil. Vyšší řada na konci konečníku se jmenuje vnitřní hemeroidní žíly a nižší řada, která se nachází u řitního otvoru, je kryta kůží a nazývá se vnější hemeroidní žíly. Pod těmito žilami je silný sval, který působí jako hlavní regulátor procházení stolice a má proto velkou sociální i fyzickou důležitost.

Hemeroidní žíly v konečníku potkává osud podobný osudu žil v nohou. Po letech namáhání se při vytlačování stolice, když jsou pokaždé žíly naplněny nad svoji normální kapacitu a natahovány jako přefouknuté balóny, stávají trvale rozšířenými a vystupují z konečníku. Nyní jsou z nich trvalé a bolestivé zduřeniny, doprovázené dalšími nepříjemnými příznaky, kterými je krvácení a svědění. To samé napínání způsobuje, že svaly řitního otvoru jsou vytlačovány ven. Nakonec jsou zcela mimo svoji normální vnitřní polohu a přispívají svým bolestným dílem k problémům s hemeroidy.

Těhotenství může komplikace s hemeroidy zvětšovat, protože děloha může ležet na žilách pánve a způsobovat, že se hemeroidy zvětšují. Tato dočasná situace však nemá za následek trvalé zničení, které je výsledkem chronické zácpy.

Nejlepším příkladem ohromného vlivu stravy založené na škrobech pro prevenci těchto problémů, a to i v těhotenství, jsou africké ženy, které často mají až deset dětí a přitom obtížnými hemeroidy v průběhu celého svého života vůbec netrpí. Tyto ženy nemusí nikdy při stolici tlačit, protože konzumují stravu, která sestává z obilovin, fazolí a zeleniny. (Nemají ani varikózní žíly.)

McDougall's Newsletter

Počet přečtení: 4250
Datum: 8. 4. 2013