Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dívky, kouření vám ničí kosti!

Osteoporóza neboli „řídnutí kostí“ je vážnou celosvětovou epidemií a následky této nemoci jsou závažné nejen pro jednotlivce (zlomenina a její důsledky) ale i pro stát (vysoké náklady na léčbu samotného onemocnění i jeho komplikací). Je známo, že nejdůležitějším obdobím pro tvorbu kostní hmoty je období puberty (zejména období dvou let kolem prvního menstruačního krvácení).
Rubrika: Osteoporóza
|
Typ článku: Studie

Američtí vědci ve své nové studii sledovali vliv kouření, alkoholu, depresivity a úzkosti na kostní hmotu u 262 dívek ve věku od 11 do 19 let. Sledování trvalo 3 roky a zahrnovalo měření kostní denzity (hustoty kostní hmoty) a zároveň byly zjišťovány údaje o kouření, konzumaci alkoholu a příznacích úzkosti nebo depresivity.

Ukázalo se, že v období puberty (kolem 13 let) měly všechny dívky (bez ohledu na uvedené vlivy) přibližně stejné hodnoty denzity kostí. Ve věku 19 let však měly nižší hodnoty kostní hmoty (jak v oblasti páteře, tak v oblasti krčku stehenní kosti) dívky, které kouřily. Konzumace alkoholu neměla na hustotu kostní hmoty v tomto věku žádný vliv. Dívky s depresivními projevy měly sníženou kostní denzitu v oblasti bederní páteře.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 2448
Datum: 8. 12. 2017