Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Deprese způsobuje zmenšování mozku

V přehledu škodlivých účinků deprese na tělesné funkce je na prvním místě mozek. Podle studie Washingtonské lékařské univerzity v St. Louis, deprese způsobuje dobře rozpoznatelné nejen přechodné, ale i trvalé změny na mozku.

Autoři studie analyzovali pomocí vyšetření MRI trojrozměrný obraz mozku depresivních a zdravých žen. Ženy prožívající depresi měly o devět až třináct procent menší hippocampus.

Oblast hippocampu v mozku se podílí na učení a paměti. Ženy ze zmíněného výzkumného vzorku zažily průměrně pět příhod deprese, přičemž jedna z nich prožila až osmnáct epizod. Ty, které uvedly nejvyšší počet depresí, měly oblast hippocampu menší než ženy, u kterých byl výskyt depresí menší.

Ženy, které prožily deprese, dosáhly v testu zaměřeném na verbální paměť, která je klíčovou funkcí hippocampu, nižších hodnot. Tato studie zároveň ukázala, že také amygdala, oblast mozku související s emocemi, byla u žen s depresemi menší.

Doktorka Yvette L. Shelineová, jedna z autorek studie, tvrdí: „Zjištění, že deprese může být příčinou ztráty objemu mozku a že déle trvající deprese může vést dokonce k ještě větší ztrátě hmoty mozku, podtrhuje význam její léčby a prevence.“

Přiměřená léčba může zabránit utrpení, obnovit kvalitu života a možná i omezit dlouhodobé poškození specifických oblastí mozku.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5300
Datum: 4. 2. 2009