Co by měla žena vědět o muži | Prameny zdraví

Co by měla žena vědět o muži

Nejsou to jen ženy, kdo je vystavován neustálému srovnávání s pomyslným ideálem prezentovaným v médiích. Dnešní vysoce konkurenční společnost neustále napadá také mužovo sebevědomí a jeho mužství.

Co by měla žena vědět o muži

Rubrika: Lidé a vztahy | Typ článku: Články

Mužské ego je však mnohem zranitelnější než to ženské. Žádný muž není proti těmto útokům zcela imunní.

Přiměřené sebevědomí výrazně ovlivňuje stabilitu manželského vztahu. Muž se zdravým sebepojetím a vyvinutým smyslem pro svoji hodnotu a mužství je daleko šťastnější a dokáže lépe zvládat život než muž sužovaný pochybnostmi a pocity nedostatečnosti.

Mužské ego denně balancuje nad propastí možného selhání. Je to podobné jako chůze po laně. Muži se během téměř celého svého života pohybují centimetr od neúspěchu. Dnešní společnost stanovuje mužům opravdu vysoký standard.

Dnešní svět očekává, že muž bude citlivým manželem, dobrým milencem, aktivním otcem, zábavným společníkem a vynikne také ve volnočasových činnostech. Nestačí, aby usiloval o dosažení těchto cílů, musí je realizovat.

Muži při návratu domů po náročném pracovním dni potřebují balzám na své narušené ego. Mnohým se ale žel často dostává opaku. Některé ženy své muže viní za všechno, co se v rodině nepodaří, nebo podrývají jejich autoritu v sotva patrných náznacích, aniž by si to mnohdy uvědomovaly, například tím, že si stěžují na mužovy příjmy. Mužské ego trpí, když muž slyší svou ženu podceňovat jeho schopnost vydělávat.

Největší výzva pro mužské ego se odehrává v ložnici. Pokud muž nemůže uspokojit svou ženu pokaždé, když se milují, považuje to za neúspěch, přestože tento cíl je nereálný.

Muž může jen zabručet, když mu pochválíte, jak vypadá, nebo pokrčí rameny, když neuhrál golfovou hru zrovna na „par". Nemyslete si ale, že tyto události silně neprožívá. Muž jen není stavěn na pláč nebo předvádění emocí.

Muž často maskuje pocity nedostatečnosti tím, že se chlubí svými úspěchy. Nikdy manžela veřejně neponižujte nebo neshazujte. Zasáhly byste jej na jeho nejzranitelnějším místě - do jeho oslabeného ega.

Jedním z nejdůležitějších úkolů, ke kterým se žena může rozhodnout, chce-li pomoci svému manželovi, manželství i sobě, je upevňování ega svého muže, zvlášť když je často terčem útoku.

Pochvalte jej za jeho schopnosti a povahové rysy. Dejte mu najevo souhlas a podporu. Oceňte jeho pracovní a osobní kvality. Věnujte mu pozornost.

Muž potřebuje domácí zázemí

Více než po drahém vybavení, bazénu nebo novém autě muž touží po útěše, podpoře a klidu. Chce najít doma někoho, kdo je připraven naslouchat, chápat, přijímat jej a projevovat mu náklonnost.

Stresy, kterými muž přes den prošel - snaha vyhovět šéfovi, neselhat ve své profesi nebo přebít inflaci - jsou tak závažné, že potřebuje útočiště, do kterého se může vracet. Klidný a podporující domov se proto stává jeho nezbytnou potřebou.

Muži nevyjadřují lehce své pocity, a když už to udělají, potřebují, aby je jejich ženy chápaly a důvěřovaly jim. Pokud se ale žena chová jako bulvární novinář a vyzrazuje druhým pocity svého muže, její manžel se uzavře a už se jí nikdy svěřovat nebude.

Je-li tato podpora vzájemná, vztah se prohlubuje a má dokonce jistý psychoterapeutický účinek. Partneři si navzájem naplňují své potřeby po tom, aby byli přijímáni a milováni. Mají komu se svěřit se svými problémy, pochybnostmi, nejistotami i radostmi.

Muži hůře zvládají stres v domácnosti. Hádající se děti, kňourající batole, otřásající se pračka, kterou přehlušuje pohádka v televizi, kňučící štěně a zvuk vysavače - to vše je vyvádí z míry. Vytvořit klidné a příjemné prostředí však není v silách jednoho člověka, ale úkolem pro všechny členy domácnosti. Pokud oba partneři pracují, měli by se podílet na domácích pracech a společně nést odpovědnost za pořádek v domácnosti.

Muž oceňuje atraktivní ženu

Muž potřebuje, aby žena, s kterou žije, o sebe dbala a odpovídala jeho estetickým kritériím. Atraktivní ženou je pro něj ta, která se podobá ženě, se kterou se oženil...

Pokud se žena o svůj vzhled nestará, její manžel nebude mít tolik podnětů k tomu, aby si ji často prohlížel. Muži jsou však na vizuálních podnětech do velké míry závislí. Každá žena by proto měla ve svém zájmu přiměřeně usilovat o to, aby zůstala atraktivní.

Oblékejte se s ohledem na své dispozice. Na některých ženách vypadají dobře i obyčejné džíny a tričko. Pokud nemáte zrovna ideální váhu, věnujte větší pozornost střihu, barvě a designu svého oblečení.

Nemusíte být překvapivě krásná, ale můžete udělat maximum s tím, co vám bylo dáno. Atraktivní žena nutně nemusí být přirozeně krásná, a přesto z ní vyzařuje určitý šarm. Pečujte o svoji osobnost i o svůj vzhled.

Muž potřebuje společnici pro volný čas

Zatímco žena řeší své problémy slovně, pro muže je přirozené vyjádřit se činy. Totéž platí i pro volný čas. Muž potřebuje hrát fotbal, tenis, chytat ryby..., jednoduše něco „dělat". Žena by měla chápat tuto potřebu a stát se dobrou společnicí svého muže i při takovýchto činnostech.

Páry, které si společně užívají odpočinek a zábavu, posilují svůj vztah. Zkuste na chvíli zapomenout na své domácí povinnosti a „hrajte si". Při odpočinkových aktivitách se oba lépe uvolníte, začnete být přirození, nenucení a sami sebou.

Ženy, které odmítnou příležitost trávit se svými muži volný čas, mohou postupem času zjistit, že i přes veškeré jejich úsilí se jim nedaří vytvořit hluboce intimní vztah se svými manžely.

Pokud se žena nepřizpůsobí ve volnočasových aktivitách svému manželovi, půjde ven sám nebo se svými kamarády. To znamená, že věci, které má nejraději nebude nikdy sdílet se svou ženou.

Dejte také vašemu partnerovi příležitost, aby se zapojil do vašich aktivit. Naplánujte si společné akce, ať už jsou to výlety, vyjížďky na kole, návštěva galerie nebo společný oběd či večeře.

Sdílení odpočinkových aktivit s partnerem snižuje pravděpodobnost stresu a vyhoření. Pusťte z hlavy termíny k odevzdání práce, celodenní stres i třeba zklamání z toho, že ne všechno v manželství je takové, jak jste si to představovaly. Myslete pozitivně a užívejte si společně strávené chvíle.

Z knihy Nancy van Peltové Co by měla žena vědět o muži. Vydalo nakladatelství Advent-Orion v roce 2012.

Počet přečtení: 8 981 Datum: 9. 2. 2013