Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Četla jsem, že každý občan ČR ročně zkonzumuje v průměru 39 kg cukru – to představuje 21 kávových lžiček cukru denně. To mi připadá strašně moc. Vždyť přece vím, kolik u nás doma kupujeme cukru?

V tom je právě ten problém. Cukr, který konzumujeme, je většinou tzv. skrytý cukr. Zde je několik příkladů potravin s vysokým obsahem cukru: (Sladké) limonády. Roční spotřeba na obyvatele České republiky činí v průměru 39 litrů limonád. Jedna 0,3litrová slazená limonáda může obsahovat až 12 kostek cukru.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Poradna výživy

Zákusky. Jedna porce čokoládového dortu obsahuje 15 kávových lžiček cukru; jeden kopeček zmrzliny obsahuje 6-8 kávových lžiček cukru.

Cereální směsi. Samozřejmě, že oblíbené Corn Flakes či některé druhy müsli jsou zdravé. Ovšem určité druhy müsli obsahují překvapivě hodně cukru. To pak již nejsou cereálie, ale bonbony.

Velké množství skrytého cukru mohou obsahovat polévkové konzervy, mražené dorty, různé polotovary a hotové mražené pokrmy.

Jedinou možností, jak se vyvarovat potravin, které obsahují hodně cukru, je číst etikety. I to má ovšem svá úskalí, protože někteří výrobci „šikovně“ obcházejí slovo cukr ve složení výrobku a místo toho používají pojmy jako sacharóza, dextróza, laktóza, fruktóza či maltóza. To vše jsou ale pouze jiné názvy pro různé cukry. Totéž platí o medu a melase. Pokud je na etiketě udávající složení výrobku cukr uveden na prvním nebo druhém místě, rozhodně jde o výrobek obsahující hodně skrytého cukru.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3016
Datum: 17. 3. 2009