Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Četla jsem, že cvičení může u ženy způsobit zastavení pravidelných měsíčních menstruací a vyvolat osteoporózu. Také jsem četla, že obézní ženy mají nižší riziko, že dostanou osteoporózu. Je to možné?

Takové názory se hodí do senzačních novinových článků, na obou z nich je nicméně špetka pravdy. U některých atletek může velmi namáhavý trénink, tedy ne pouze mírné každodenní zatížení, snižovat produkci estrogenů ve vaječnících. Často se s tím můžeme setkat u běžkyň na dlouhé tratě.
Rubrika: Osteoporóza
|
Typ článku: Rady lékaře

Často jsou menstruační funkce omezeny v těch případech, kdy tyto ženy konzumují stravu s nedostatečnou kalorickou hodnotou. Menstruace ustává anebo bývá nepravidelná. Existují rovněž náznaky toho, že u těchto žen dochází častěji k únavovým zlomeninám.

Estrogeny hrají roli i při vysvětlování faktu, že u žen trpících nadváhou se osteoporóza vyskytuje méně často. Tuk, který se nachází v těle, přeměňuje mužské hormony, zvané androgeny, na estrogeny. Čím více tuku je k dispozici, tím více estrogenů se vytváří. Estrogeny, jak již jsme o tom mluvili, snižují ztráty kosti. Výsledkem je, že obézní ženy méně trpí zlomeninami způsobenými osteoporózou. A protože mají mnoho nadbytečných kilogramů, musí nosit větší váhu, což možná samo o sobě pomáhá jejich kostem udržet si svou pevnost.

Společným jmenovatelem obou těchto zjevně paradoxních situací je hladina estrogenů v ženském těle. Tyto poznatky by neměly nikoho vést k tomu, aby docházel k mylným závěrům. Obezita není v žádném případě znakem dobrého zdraví. A pamatujte si, že mírné fyzické zatížení vždy prospívá zdraví.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3978
Datum: 13. 1. 2009