Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

CD může snížit váš krevní tlak

Hudba má na mnoho lidí uklidňující účinek. Dokáže však snížit i váš krevní tlak? Přehrávání vašich oblíbených kompaktních disků nenahradí změnu životního stylu anebo léky na snižování krevního tlaku. Výsledky nové studie však naznačují, že hudba může pomoci v prevenci zvyšování krevního tlaku, ke kterému u některých lidí dochází v důsledku stresujících životních okolností.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Studie

Vědci v nedávné době testovali účinky hudby na padesátce chirurgů, kteří se podrobili obtížným úkolům z oblasti duševní aritmetiky. Účastníci museli například odečítat zpětně od pětimístného čísla o intervaly jako 13 nebo 27. Dokonce i u lidí, kteří jsou v matematice jako doma, může tento úkol způsobit zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu. Chirurgové byli podrobeni tomuto úkolu celkem třikrát: zatímco naslouchali hudbě podle vlastního výběru, zatímco naslouchali hudbě vybrané výzkumníky a bez hudebního doprovodu.

Krevní tlak se zvyšoval nejméně, když lékaři počítali za doprovodu hudby, kterou si sami vybrali, systolický i diastolický krevní tlak stoupnul asi o 3 body. Tlak vzrůstal nejvíce ve třetím případě, bez doprovodu hudby, systolický o 23 bodů a diastolický o 15 bodů. Navíc se ukázalo, že rychlost i přesnost byly významně lepší při poslouchání oblíbené muziky.

Journal of the American Medical Association

Počet přečtení: 3974
Datum: 4. 1. 2010