Byla jsem na mamografu těsně před biopsií a výsledek byl normální. Stává se to často? | Prameny zdraví

Byla jsem na mamografu těsně před biopsií a výsledek byl normální. Stává se to často?

Mamograf nedokáže odhalit 10–30 % rakovin; proto zpráva, že jeho výsledek je „normální“ a že žádný podezřelý nádor nebyl odhalen, nemůže zcela vyloučit rakovinu. Může se stát, že kvůli nesprávné informaci ze snímkování mamografem se ve skutečnosti diagnóza rakoviny prsu oddálí.

Byla jsem na mamografu těsně před biopsií a výsledek byl normální. Stává se to často?

Rubrika: Rakovina | Typ článku: Rady lékaře

Při všech druzích rakoviny je diagnóza potvrzena pouze po mikroskopickém vyšetření chirurgicky odebraných tkání kvalifikovaným patologem. Podezřelé bulky musí být proto, i přes negativní mamografii, odebrány a mikroskopicky vyšetřeny na přítomnost rakovinných buněk.

Dalším znepokojujícím faktorem je, že některé nádory objevené mamografií a klasifikované jako rakovina nikdy pacientův život neohrozí, protože se ve skutečnosti nejednalo o pravou rakovinu. Při následném zkoumání jiným patologem se u mnohých z těchto vzorků vyvrátí podezření na rakovinu. V jedné studii bylo z 506 malých nádorů objevených mamografií a odoperovaných při pozdějším zkoumání 66 prohlášeno za nerakovinné a 22 dalších za „pochybné“. Rozsáhlé chirurgické zákroky na těchto ženách neměly přirozeně žádné ospravedlnění.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 743 Datum: 14. 1. 2009