Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Astma průduškové

Asthma bronchiale je onemocnění charakterizované nepřiměřenou reakcí průdušnice, průdušek a dýchacích cest na různé podněty. Projevuje se zúžením dýchacích cest, které může způsobit nedostatečnou výměnu dýchacích plynů (nebo i dušení).
|
Typ článku: Rady lékaře

Závažnost onemocnění se mění spontánně nebo léčbou. Pacient trpí záchvaty dýchavičnosti, kašle a vykašlávání hlenu. Vzduch, který pro částečnou neprůchodnost nemůže volně proudit, je vydechován za pomoci větších svalových skupin hrudníku a jeho ztížený průchod zúženými místy je často doprovázen také písklavými či chraplavými zvuky. Zúžení dýchacích cest je vyvoláno především ději ve stěně dýchacích cest, a to křečí (spazmy) hladkého svalstva, otokem sliznice a zvýšenou tvorbou hlenu ve žlázkách sliznice.

Záchvat způsobují faktory různých skupin: vdechování látek způsobujících alergie (pyl, prach, plísně, chlupy a srst zvířat, různé pachy, kouř, smog, vůně ap.); léky a chemické látky (aspirin, acylpyrin, B-blokátory, kodein, morfin, indometacin, tartrazin – součást potravinářských barviv); infekce dýchacích cest (hlavně virového původu); silné emoce; nepřiměřená tělesná námaha; chlad a prudké změny teploty okolí. U mnohých pacientů může být záchvat vyvolán působením několika faktorů současně.

Nejčastěji se uvádějí dva typy onemocnění: intrinsic a extrinsic. První typ (intrinsic) postihuje většinou dospělé mezi 35.-45. rokem života a vývoj onemocnění má horší prognózu. 10 % pacientů nesnáší aspirin pro různé alergické projevy. Typ extrinsic se vyskytuje u dětí. Bývá označován jako alergický, protože záchvaty vyvolává konkrétní a ve většině případů alergizující podnět. Někdy na sebe navazuje několik astmatických záchvatů. Jde o nebezpečný stav, tzv. status asthmaticus, který trvá i více hodin. Zpravidla nepomáhá běžná léčba a pacientovi může hrozit udušení.

Astmatem u nás trpí 1-3 % populace a výskyt alergických onemocnění (včetně astmatu) stále stoupá. Je to důsledek působení různých syntetických „vůní“, používání syntetických barviv a ochucovadel v rafinované a biologicky málo hodnotné potravě, která na druhé straně způsobuje nedostatek některých vitaminů, minerálů a jiných biologicky aktivních látek v organismu. Jiným škodlivým prvkem je bílkovina kravského mléka – beta-laktoglobulin, který patří mezi nejsilnější alergeny v potravě. Jeho podávání kojencům v podobě sušených náhražek mateřského mléka, založených na bázi kravského mléka, je jednou z hlavních příčin značného nárůstu alergií.

Varovným jevem je i nárůst umrtí na těžký astmatický záchvat. Účinná prevence a dodržování všech léčebných postupů je proto namístě.

Léčba akutních záchvatů

Proud studené vody, který si pustíte na šíji, může mít dobrý účinek. Z výšky asi 50 cm po dobu 60-90 vteřin, dvakrát až třikrát za den pouštíme vodu slabým až středně silným proudem.

Některé protiastmatické léky jsou nevhodné. Obsahují totiž siřičitany a metasiřičitany, které jsou součástí mnohých konzervačních látek a záchvat přímo vyvolávají. (Třiadvacetiletá astmatička byla 6 měsíců léčená intravenózně, tzn. dostávala léky přímo do žíly. Po každé dávce se stav výrazně zhoršil, až si vyžádal napojení na kyslík a intubaci.

Později začali lékaři předpokládat alergii na látky obsahující siřičitany a metasiřičitany. K výraznému zlepšení došlo poté, kdy pacientce začali podávat stravu, ze které byly obě látky, ale také tartrazin a benzoáty vyloučeny. Brzy nato mohla pacientka vysadit z léčby steroidy.)

Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se všem lékům. Patří mezi ně často používané kortikosteroidy, které při dlouhodobém užívání snižují obranyschopnost organismu, zvyšují krevní tlak, vyvolávají nadměrné hromadění tuků, vředy, cukrovku, katarakty, zadržování tekutin v organismu, kožní potíže, ztráty draslíku, způsobují odvápňování kostí, vyvolávají menstruační potíže, mentální změny, zhoršují přirozený vývoj dítěte.

Česnek se při léčbě astmatu používá už po staletí. Umixujte jeden středně velký stroužek česneku s jednou sklenicí horké vody a vypijte. Je možné, že někdo po první sklenici zvrací. V tom případě je nutné hned vypít ještě jednu sklenici. Účinné látky, které snižují tvorbu hlenu v žlázách dýchacích cest, jsou vstřebány do krve a vylučovány plícemi. (O protialergickém účinku česneku referoval na XV. světovém kongresu o výživě i Dr. Itokawa.)

Sklenice horké vody nebo čaje z šanty kočičí (nepeta cataria) by měla být pacientovi podávána každou hodinu.

Aerosoly vyvolávají podobnou závislost jako některé nosní kapky. Pacient totiž musí stále zvyšovat dávky. Některé autority na poli léčení astmatu upouštějí od doporučování těchto přípravků, protože při dlouhodobém užívání mohou vysušovat sliznici a podporovat tvorbu hustého „mastného“ hlenu.

V případě akutního astmatického záchvatu dítěte ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Podpůrná průběžná terapie

Astmatici by měli pravidelně cvičit, měli by si vybírat méně namáhavé sporty, kde není velká námaha, např. baseball nebo plavání v teplé vodě. Krátké cvičení rozšíří plíce a zlepší funkci celého dýchacího ústrojí.

Dr. Arend Bonhuys z Emory University v Atlantě v USA doporučuje astmatikům hrát na nějaký dechový nástroj nebo zpívat, protože právě tato činnost zlepšuje hospodaření s dechem a zvyšuje kapacitu plic.

Dechová cvičení. Každý cvik provádějte pětkrát až šestkrát, a to dvakrát denně a také při prvních příznacích záchvatu:

- Ve stoji si položte dlaně na ramena a lokty dejte k sobě. Při nádechu lokty od sebe vzdalujte směrem dozadu a při výdechu je dejte opět k sobě.

- Maximální boční expanzi hrudníku dosáhnete takto: Jednu ruku vzpažíte, druhou dáte za hlavu a uchopíte paži vzpažené ruky. Při nádechu provádějte úklony na stranu vzpažené ruky. Cvik provádějte pětkrát až šestkrát a pak ruce vyměňte.

- Zapažte, v zapažení složte ruce a zhluboka dýchejte.

- Lehněte si na břicho a složte ruce za zády nad stehny. Při nádechu zvedejte hlavu i ruce nahoru a při výdechu odpočívejte.

- Lehněte si na záda. Při nádechu zvedejte nohy a při výdechu je pomalu pokládejte zpátky na zem.

- Lehněte si znovu na záda s rukama podél těla. Při nádechu zvedněte ruce a položte nad hlavu. Při výdechu se pomalu posaďte a rukama se dotkněte prstů u nohou.

- Polohová drenáž pomáhá zbavit se hlenů. Ležte s hlavou dolů přes okraj postele a vykašlávejte. Někomu v době záchvatu tato poloha nevyhovuje. Může tedy ležet na břichu se dvěma až třemi polštáři pod stehny.

Nenoste oblečení ani prádlo ze syntetických vláken. Elektrostatická energie přitahuje prach. Při oblékání prach víříte a musíte ho vdechovat.

Doporučuji stravu bez mléka, mléčných výrobků, vajec, čokolády, ryb a ostatních potravinových alergenů. Vyhýbejte se potravinám uměle barveným, aromatizovaným, kyselině acetylsalicylové, dioxidům síry (používá se při konzervování sušeného ovoce) a benzoátu sodnému. Tyto látky mohou vyvolat astma u citlivých jedinců. Dr. Morcos referoval, že většina dětí s astmatickými potížemi měla astma vyvolané konzumací vajec a mléka. Sója také patří mezi alergizující potraviny, ale v případě důkladného vyloučení příčinných alergenů stav nezhoršuje. U některých lidí mohou vyvolat záchvat také alkoholické nápoje, zpracované masné výrobky, sýry, sirupy, banány nebo meloun.

Doporučuji, pokud je to možné, žít na venkově – v přírodě. Kysličník siřičitý může i u zdravých lidí ztížit dýchání.

Soustřeďte se na to, abyste dýchali nosem. Až 90 % astmatiků dýchá ústy. Nos je ideální filtr, v němž se zachytí mnohé nečistoty ovzduší. Alergizující částice pronikají při dýchání ústy hlouběji, ve větší míře a rychleji do dýchacích cest a vyvolávají záchvat.

„Břišní“ dýchání, při kterém dochází k pohybům břišní stěny, je mnohem efektivnější, protože využívá až 60 % vitální kapacity i v klidu. Usilovné dýchání přes silnější slámku do velké láhve s vodou pomůže uvolnit spazmy dýchacích cest.

Doporučuji spát na břichu. Napomáhá to přirozené drenáži dýchacích cest. Pokud je to možné, spěte venku. Takový spánek je lepší než při otevřeném okně. Rytmus dýchání ve spánku zahrnuje asi třísekundovou pauzu na konci nádechu i výdechu s pomalou frekvencí dýchání. Takovému dýchání by se měl pacient učit a tímto způsobem dýchat i během dne.

Astmatický záchvat může být vyvoláván chladem, změnami tlaku a nachlazením. Předcházejte podchlazení. Dostatkem tekutin (6-8 sklenic denně kromě tekutin ve stravě) zabráníte zácpě.

Vyhýbejte se prostředí, které je zasaženo silnými výpary, parfémy, vůní kvetoucích rostlin ap. Nedržte doma žádná zvířata. Nevhodné jsou i plyšové hračky. Nepěstujte ve svém bytě kvetoucí rostliny. Odstraňte záclony a závěsy v domácnosti. Jestliže záclony používáte, často je perte.

Věnujte velkou péči odstranění prachu v domácnosti (z nábytku, sedaček, koutů, stěn, obrazů, tapet, hraček). Ložní prádlo perte při teplotách nad 55 °C a matrace hermeticky uzavřete. Jako výplň polštářů použijte dakron. Novinkou je tkaná ovčí vlna, která údajně nealergizuje. (Klinické testy zatím neexistují.) Používá se pro výrobu přikrývek, polštářů ap.

Je samozřejmé, že se vzdáte kouření a budete se vyhýbat prostředí, kde se kouří. Více než 32 % astmatu u dětí má souvislost s kouřením rodičů. Pasivní kouření patří mezi nejvlivnější faktory v ovzduší – výrazně zvyšují riziko astmatu. Normální je nekouřit! Udržujte své pracoviště jako nekuřácké.

Vřele doporučuji kojení dětí, a to co nejdelší. Minimálně 12-18 měsíců by kojenci neměli dostat žádné kravské mléko (Sunar, Feminar ap.). Alergeny kravského mléka jsou zvlášť nebezpečné pro kojence, jejichž imunitní systém není ještě zcela vyvinut. Protože alergeny mléka a vajec přecházejí do mléka matky, měla by se jim také matka v době kojení vyhýbat.

Mnozí astmatici jsou alergičtí na ořechy, mořské živočichy, rajčata, maliny, jahody ap. Někteří lidé jsou alergičtí na látku chicle rostliny Achras zapota, která je jednou ze základních surovin při výrobě žvýkaček. Dr. Wantke zjistil, že vyloučení ryb, sýru, uzenin, vína a piva, nakládané zeleniny až u 80 % astmatiků upravilo jejich stav. Zkuste to i vy. Alespoň na několik týdnů.

Kuchyňská sůl může vyvolávat záchvaty a zvýšit spotřebu antiastmatických léků. Omezení soli má příznivý účinek na zdravotní stav astmatiků. Běžně konzumujeme 10-20krát více soli, než skutečně potřebujeme. Snížení přísunu soli v naší potravě má široký význam: v mnoha případech odstraňuje migrény, upravuje krevní tlak, snižuje riziko rakoviny žaludku a pomáhá při astmatu. Nepřesolujte každé jídlo. Snažte se objevit skutečnou chuť potraviny!

Diizokyanáty jsou hlavní příčinou astmatu z povolání. Nacházejí se například v uretanové pěně ap. Ten, kdo přichází do styku s diizokyanáty na pracovišti a má astmatické obtíže, měl by se snažit vyloučit jejich vliv na svůj organizmus.

Nepoužívejte antihistaminika. Neodstraňují příčiny astmatu.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 25669
Datum: 21. 2. 2009