Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Alzheimerova choroba

„Pane doktore, jak se jmenuje ten zlomyslný Němec, co mi doma schovává všechny věci?" ptá se pán s pořádnou dávkou stříbra ve vlasech. „Alzheimer, dědo, Alzheimer."
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Články

Alzheimerova choroba je degenerativní poškození mozku, způsobující demenci. Objevuje se již v předsenilním věku a je podmíněna postupným zánikem šedé kůry a hromaděním molekul (bílkoviny) beta-amyloidu 42, který poškozuje funkce nervových buněk.

K charakteristickým příznakům patří zapomínání, poruchy abstraktního myšlení (například neschopnost zpaměti počítat), problém s tvořením vět a používáním správných slov, dezorientace v čase i prostoru, ztráta soudnosti a schopnosti se rozhodovat, problémy s vykonáváním běžných úkonů a změny osobnosti - poruchy nálad, deprese, uzavřenost, agresivita, nepřiměřené reakce.

Příznaky se objevují postupně a progrese onemocnění je individuální. Postižený člověk se od stanovení diagnózy dožívá 3 až 20 let (průměrně 8 let). Samotné onemocnění není smrtelné, nejčastějšími příčinami úmrtí jsou zápal plic a jiné infekce, komplikované pády, úrazy apod.

Přesné příčiny onemocnění nejsou známy. Do hry vstupují rizikové faktory. Věk - choroba postihuje lidi okolo 65. roku života (ale její kořeny sahají nejméně 30 let zpátky. Pasivita a nedostatek mentální aktivity - jako by platilo staré: „Co nepoužíváš, o to přijdeš." Zvýšená hladina homocysteinu v krvi. Krize středního věku - počítačový model procesu Alzheimerovy choroby na University of California v Los Angeles prokázal, že rozpad myelinu, který postupně nastává okolo 40. až 50. roku života, může být jednou z příčin choroby. Zvýšená koncentrace cholesterolu a triglyceridů v krvi. Dědičnost hraje minimální roli a podepisuje se asi jen pod 10 % případů onemocnění. Zvýšená koncentrace inulinu v mozku (nejnovější výzkumné údaje, které udávají nový směr výzkumu léčby). Infekce bakteriemi Chlamydia pneumoniae (primárně postihují dýchací cesty).

Antiperspiranty a Alzheimerova choroba

Před 20 lety objevili vědci v mozkových buňkách lidí s Alzheimerovou chorobou zvýšené hladiny hliníku a to vedlo ke strachu z hliníkových nádob a ze všeho, co hliník obsahuje a co se může dostávat do těla, včetně gelových antiperspirantů. Vyhýbat se nadměrné expozici hliníkem je, samozřejmě, namístě, ale podle všech současných údajů jsou antiperspiranty s obsahem hliníku bezpečné a nijak nepřispívají k rozvoji onemocnění.

Podle současných poznatků není hliník v nervových buňkách mozku příčinou, ale důsledkem onemocnění: poškozené nervové buňky hromadí toxické látky, protože nejsou schopny je vylučovat.

Jak se před Alzheimerovou chorobou chránit?

Alzheimerova choroba patří k onemocněním, která dlouho - dlouho potichu klíčí. Udělujte už nyní, co můžete, abyste tuto chorobu nezačali ve svém mozku pěstovat.

Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost (je-li zapotřebí, zhubněte). Udržujte přiměřené hodnoty cholesterolu, triglyceridů a homocysteinu (kontrolujte své hodnoty těchto parametrů aspoň jednou za dva roky). Udržujte přiměřený krevní tlak. Vyhýbejte se bílé mouce a všem výrobkům z ní - okrádá vás o důležité vitamíny B, které chrání mozek před Alzheimerovou chorobou. Vždy dávejte přednost celozrnným potravinám. Dbejte na dostatečný příjem vitamínu B v přirozených zdrojích.

Používejte koření kari a kurkumu - obsahují žluté barvivo kurkumin, které při experimentech na zvířatech rozpouští ložiska beta-amyloidu. Každý den snězte alespoň půl šálku tmavého ovoce (borůvky, jahody, třešně, černý rybíz, moruše, ostružiny, maliny apod. - zavařované jsou podstatně méně účinné než syrové nebo zmrazené). Každý den snězte hrst ořechů (slané arašídy nejsou zdravé a nejsou to ani ořechy - arašídy jsou luštěnina). Každý den vypijte aspoň jeden šálek kvalitního zeleného čaje.

Buďte aktivní - stále se něco učte (cizí slova, cizí jazyk, historii, texty písniček, nové hry, nové sporty, žonglování apod.), protože to podporuje rozvoj šedé mozkové kůry a udržuje celý mozek v kondici. Nebojte se nových věcí (telefon, počítač, software, internet apod.), nové podněty zpomalují stárnutí, stereotyp otupuje. Podle nedávných klinických zkoušek garantovaných Národními ústavy zdraví (NIH) v USA je rostlinná látka Huperzin A (získává se z rostliny Huperzia serrata) stejně účinná jako současné látky používané v léčbě Alzheimerovy choroby (galantamin a donepezil) a navíc bez vedlejších účinků. Huperzin A si můžete zatím volně koupit v USA, protože v ČR se ještě, pravděpodobně, neprodává (dal jsem vám dobrý námět na byznys).

Z knihy dr. Igora Bukovského Návod na přežití pro muže. Vydala AKV.

Počet přečtení: 3627
Datum: 16. 10. 2013