Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Voda je důležitá

Asi není třeba nikoho přesvědčovat, že voda je důležitá. Ke svému fungování ji potřebuje vlastně každá část těla. Voda tvoří 83 % krve, 75 % svalové tkáně, 74 % mozku a dokonce 22 % kostí. Celkově tvoří voda až 60 % naší tělesné hmotnosti.
|
Typ článku: Články

Je běžné, že se lidé během večerních hodin cítí vyčerpaní. A často může být na vině právě dehydratace. Voda zvyšuje tělesnou i duševní výkonnost. To moc dobře znají například maratónští běžci, a proto během závodu pravidelně doplňují tekutiny.

Vláknina je pro tělo velmi důležitá, ale v kombinaci s dehydratací způsobuje zácpu a bolesti břicha. Právě nedostatek tekutin bývá jednou z nejčastějších příčin zácpy.

Voda pomáhá detoxikaci jater i ledvin. Bez dostatečného množství H2O si oba tyto orgány dokážou mnohem hůře poradit s toxiny a nestravitelnými látkami. Pokud tělo tyto odpadní látky neodbourává, hromadí se v těle. To může mimo jiné způsobit nevolnost, únavu a další symptomy…

Detoxikační schopnost vody se projevuje ve zdraví pokožky. Správně zavodněný organizmus propůjčuje kůži krásu a jasnější barvu.

Hydratace pomáhá i v boji s obezitou. Pocit hladu může být někdy pouze převlečená žízeň, kterou ukojíme sklenicí vody. Pokud se snažíte zhubnout a trápí vás hlad, zkuste místo jídla více pít. Hlad se tím utiší a vaše snaha o snížení váhy bude odměněna úspěchem.

Bez vody tělo nedokáže vstřebávat minerály a vitaminy rozpustné ve vodě. Bez jejího dostatku tyto chemické látky pouze bez užitku projdou trávicím traktem.

Bez dobrého zavodnění se nemohou zdravě vyvíjet svaly ani mozek. Mozková aktivita se odehrává v synapsích, skrze něž spolu neurony komunikují. Právě tady se odehrávají všechny chemické procesy a zde působí léky, které ovlivňují náladu člověka. Mezi synapsemi je tekutina, bez které by nemohly fungovat. Není to limonáda, káva, mléko ani čaj. Je to stará dobrá voda. Díky dostatku vody probíhá komunikace uvnitř mozkové tkáně rychle a kvalitně. Zažíváme tak méně bolestí hlavy, nervová soustava pracuje lépe, dokážeme se déle soustředit a vydržíme více námahy.

Důležitost vody pro zdraví snad ani nejde přecenit. Správné zavodnění je studnicí, ze které vyvěrá zdraví všeho ostatního v těle.

Krev jako melasa?

Úkolem oběhového systému je dopravovat krevním řečištěm chemické látky do různých částí těla. Během dehydratace krev zhoustne a svou konzistencí začíná připomínat melasu. Srdce pak musí pracovat usilovněji, aby dopravilo krev do všech periferií. Stoupá krevní tlak a tím je postiženo celé tělo včetně mozku. Čím více vody pijete, tím snadněji (volněji) může krev proudit.

Dostatečná hydratace je zvláště důležitá pro diabetiky. Komplikace cukrovky se zhoršují, když je krev zahuštěná. Úleva přichází zředěním krve, které vede k jejímu snadnějšímu proudění.

Neblahým důsledkem husté krve může být mrtvice, tedy nedostatečné prokrvení (ischemie) části mozkové tkáně. Rozsáhlá mozková příhoda může mít velmi dramatické následky a projevit se např. postižením paměti, vidění, schopnosti přemýšlet až ochrnutím jedné poloviny těla. Již samotná představa, že riziko mrtvice lze snížit pitím více vody, by nás měla zvednout ze židle a přimět natočit si další sklenici.

Osm sklenic vody denně snižuje krevní tlak u lidí, kteří trpí chronickou dehydratací. Obecně se ví, že hustá krev způsobuje srdeční choroby a mnoho lidí považuje aspirin za nejlepší lék na ředění krve. Aspirin je velmi levný a je pravda, že mimo jiné ředí krev. Některým pacientům s kardiovaskulárními onemocněními doporučujeme obojí – aspirin a vodu. Aspirin brání vzniku krevních sraženin a voda ředí krev – v tom je její nezastupitelné místo.

Více vody, méně rizika

Rozsáhlá studie provedená na více než 20 000 jedincích sledovaných během několika let dospěla k závěru, že zvýšené riziko onemocnění srdce se objevuje u těch lidí, kteří pijí pouze dvě sklenice vody denně (na rozdíl od těch, kdo vypijí pět sklenic a více). Pokud ženy vypijí 5 a více sklenic vody každý den, hrozí jim o 40 % menší riziko onemocnění srdce. U mužů je rozdíl ještě větší a blíží se 60 %.

Zmiňovaná práce se netýkala tekutin obecně, ale pouze vody. Lidé se domnívají, že ovocné šťávy, mléko, káva nebo slazené limonády obstarají stejnou službu jako voda. To je ovšem omyl. Ženy, které pily v hojné míře jiné tekutiny než vodu, byly vznikem srdeční choroby ohroženy nejvíce. Mnohem více než ty, které pily vody dostatek, ale i více než ty které pily velmi málo vody.

Tyto závěry mají důležité a zásadní důsledky. Voda je nenahraditelná a má schopnost prodloužit náš život a zlepšit jeho kvalitu!

Voda je také důležitým spojencem při léčbě žlučníkových kamenů. Tři nezávislé studie potvrzují, že její pití snižuje riziko tvorby žlučníkových kamenů. Jejich chirurgické odstranění patří v západním světě mezi nejčastější operační zákroky. Kameny vznikají kvůli vysokému cholesterolu a dehydrataci. Snižte první, zvyšte druhé a nebudou vás trápit nejen žlučníkové kameny, ale třeba ani zánět slinivky, který s nimi bývá spojený.

Další kameny, se kterými si voda dokáže poradit, jsou ty ledvinové. Voda totiž pomáhá vylučovat minerály usazující se v močovém systému. Ledvinová kolika patří mezi nejbolestivější problémy. Matky se mi svěřovaly, že vylučování ledvinových kamenů je mnohem bolestivější než porod. Muži, kteří porod nezažili, jednoduše konstatovali, že tak strašlivou bolest ještě nikdy nezažili.

Preventivní účinky vody se vztahují také na infekce močových cest. Vždy je lepší chorobám předcházet než je léčit a pití vody patří mezi různými formami prevence k těm nejúčinnějším.

Předávkování vodou?

I tak úžasné a potřebné tekutiny, jako je voda, může být příliš. Jedna účastnice bostonského maratónu vypila během závodu tolik vody, že na konci běhu zkolabovala a zemřela. Příčinou úmrtí byla elektrolytická nerovnováha. Pokud necvičíte, neměli byste vypít denně více než 3,5 litru. Na druhou stranu pokud pracujete venku a hodně se potíte, budete vody pravděpodobně potřebovat mnohem víc než 3,5 litru.

Projevem zdravě hydratovaného těla je světle žlutá moč. Sytě žlutá nebo úplně čirá barva naznačují, že se nacházíte v jednom nebo druhém extrému.

Voda a čistota

Příčinou nemoci nemusí být jen nedostatek vody, ale také její čistota. Některým nemocem, jako je třeba zápal plic nebo průjem, lze předcházet kvalitním mytím rukou mýdlem a vodou. Zápal plic patří mezi přední zabijáky na celém světě a v mnoha případech lze onemocnění předejít dobrou hygienou.

Ruce je potřeba umýt vždy, když se dostaneme do kontaktu s tělesnými tekutinami. Dobře umyté ruce před jídlem a po užití toalety snižují výskyt infekčních průjmů o 47 % a akutních respiračních chorob o 30 %. Mytí čistou vodou je pro předcházení nemocí stejně důležité jako její pití.

Voda na těle

„Kontrastní koupele“ využívají jedinečné schopnosti vody přenášet teplo i chlad. Studená voda má tlumící účinek, snižuje tělesnou aktivitu a zužuje cévy ochlazením nervových zakončení. Díky tomu dochází k vytlačení lymfy z míst, na které voda působí. Na horkou vodu organizmus reaguje opačně. Tepny a žíly se roztahují, jak se tělo pokouší zbavit přebytečného tepla a udržet konstantní teplotu. Díky tomu dochází k intenzivnější cirkulaci krve a kyslík spolu s minerály a vitaminy se dostává do celého těla. Právě zde tkví kouzlo vodoléčby a jejího blahodárného účinku na oběhový a imunitní systém.

Celá léčebná procedura může být hotova za méně než 20 minut, a pokud chcete, můžete ji opakovat při každém sprchování. Jednoduše měňte teplotu vody podle schématu v tabulce.

Po ukončení vodoléčby si půl hodiny odpočiňte na lůžku v klidu a v teple. Tento oddech je pro tělo důležitý. Bez něj nemůžete využít maximum léčebných účinků vody. Vodoléčba je tak účinná, že budete lapat po dechu, ale získaný pocit svěžesti a energie je k nezaplacení.

Na migrénu velmi dobře účinkuje horká koupel chodidel. Při ponoření obou chodidel do horké vody je dobré dát si na čelo studený obklad. Krev se nahrne do nohou a bolest hlavy poleví.

Z knihy Neila Nedleyho Ztracené umění myslet. Vydal Advent-Orion.

Počet přečtení: 1516
Datum: 21. 10. 2019