Vaše dítě jako otrok? | Prameny zdraví

Vaše dítě jako otrok?

Co dělá z otroka otroka? To, že nemá na vybranou. Hrozba potrestání. Žádná odměna za dobrou práci. Žádný pocit vlastnictví či osobního prospěchu. Nepřítomnost pocitu vlastní významnosti. Práce je rutinní a podřadná - a nikdy nekončí.

Vaše dítě jako otrok?

Rubrika: Děti a rodiče | Typ článku: Články

Pokud vaše děti cítí, že je využíváte na to, aby vykonávali všechny nepopulární úkony v domácnosti, a to jenom proto, že jsou "levnou pracovní silou", není divu, že se mohou cítit jako otroci!

Tento problém má málo co do činění s vykonávanou prací samotnou. Jedná se o problém postoje. Musíte změnit své vlastní myšlení a vnímat úkoly, které je třeba vykonat, ne jako povinnosti, ale jako příspěvky.

Všichni přece rádi přispíváme na dobré projekty. Ať už jim věnujeme peníze nebo svůj čas, máme pocit, že naše přispění hraje roli, má svou váhu, něco znamená. Vnitřní pocit osobní hodnoty se tím zvyšuje a v mnoha případech nepotřebujeme ani žádnou další odměnu. Avšak v tom okamžiku, kdy začneme mít pocit, že to, co děláme, se stává povinností, máme chuť přestat. Povinnosti jsou to, co děláte, protože nemáte na vybranou!

Když to převedeme na děti a domácí práce, musíte vymyslet, jakým způsobem dát vašim dětem pocítit, že všechno, co doma udělají, je příspěvkem k rodinné prosperitě - který určitým způsobem přináší prospěch i jim, ať již osobním uspokojením či materiálním ziskem.

Mějte na paměti otrocký model a pokuste se změnit povinnosti na příspěvky. Zde je několik myšlenek, jak to udělat.
Dejte dětem na vybranou.

Měňte úkoly na denní, týdenní nebo měsíční bázi, aby se nestaly nudnými.

Dovolte dětem, aby se potýkaly s úkoly, které jsou pro ně výzvou, budou tak mít více příležitosti k osobnímu růstu a pocitům uspokojení.

Všímejte si pozitivních věcí a neváhejte je specificky zmínit. "To umyvadlo úplně září. Opravdu si cením toho, že jsi umyla koupelnu bez toho, že bych ti o to musela říkat. Díky." Užívejte hojně slova ocenění.

Kay Kuzma, Journal of Health and Healing, Vol. 21, 3

Šetřete kritikou. Když už se jí nevyhnete, zmiňte nejprve něco pozitivního. Pak spíše poučte, než že byste kritizovali. A ještě to vylepšete dalším komplimentem. "To umyvadlo úplně září. Můžeš použít ocet, abys odstranila ty minerální nánosy okolo kohoutku, které jsou způsobené stojící vodou. Co by si tahle rodina počala bez tvojí pomoci? Díky."
Pomáhejte svým dětem, aby viděly, že jejich příspěvek k rodinné prosperitě je opravdu cenný. Aby se cítily, že jsou důležité. Stimulujte je. Odměňte každou dobře vykonanou práci. A nabídněte jim pomocnou ruku, když to zase potřebují ony.

Počet přečtení: 3 423 Datum: 8. 9. 2007