Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Uzdravující zahrada

Věnujete své zahrádce (nebo zahradě) nějaký čas jen jednou měsíčně, a to spíše kvůli sousedům? Přináší vám sice práce na zahrádce potěšení, ale zřídkakdy si na rytí v půdě uděláte čas? Možná potřebujete motivovat novým pohledem na zahrádkaření.
|
Typ článku: Články

Pohleďte na práci na zahrádce jako na příležitost k pobytu na čerstvém vzduchu - i k pohybu, který vaše tělo tolik potřebuje. Může to být báječná šance, mnohdy i s léčebnými účinky. Jedna má přítelkyně říká: "Když jsem rozzlobená nebo podrážděná, když jsem v depresi nebo je mi smutno, prostě jdu na chvíli pracovat na zahrádku - a odcházím s lepším pocitem."

I Marie, která má rakovinu, je horlivou zahrádkářkou. Říká: "Ať už na zahradě pracuji nebo se jí jen procházím, pomáhá mi to přeorientovat své myšlenky jiným směrem. Práce na zahradě, proces neustálého obnovování, je pro mne synonymem léčení."

Co tyto dvě ženy zakoušejí, je realita. Vědecké studie poukazují na vztah přímé úměry mezi časem stráveným v přírodě a snížením hladiny stresu. Například testy prováděné ve veřejných zahradách zaznamenaly u návštěvníků snížení krevního tlaku a srdečního tepu.

Abyste začali sklízet prospěch, který zahrádkaření přináší, nemusíte být nutně nemocní či podráždění. Zahrada nabízí plno darů - a každý den něco nového - pro každého. Začněte na své zahrádce pravidelně pracovat - objevíte poklady, o jejichž existenci jste neměli ani tušení.

Zasaďte si zahradu vzpomínek
Nic tak nepovzbudí paměť, jako připomenutí důvěrně známé scény. Jaké vzpomínky vám přináší pohled na čerstvě posekanou trávu? A co vůně jehličí či prosluněné šalvěje, nebo magnólie, jasmínu či květů zimolezu? Vzbuzuje ve vás vůně rostlin, vůně zahrady příjemné vzpomínky?

Moje matka zasadila na dvorku šeřík; pamatuje si totiž, jak jej nosila jako dítě ve vlasech. Babička mi nosívala sladký hrášek ze své zahrádky, když jsem byla mladá hospodyňka. Já v této tradici pokračuji se svými dcerami.
Ať už vám rozehřívá srdce kapradí, levandulový růžový keř nebo barevné jiřiny, vysaďte si je ve vlastní zahradě, kvůli svým dobrým vzpomínkám.

Zahrada rozjímání
Upravte si zahradu k odpočinku i k zamyšlení. "Vytvořte si ve vaší zahradě příjemná zákoutí," říká zahradní architektka Christy Ten Eycková. "Obyčejně máme tendenci vytvářet si taková místa přímo před domem. Já ale ráda vytvářím malá zákoutí poněkud dále od domu, kde může být člověk rostlinami zcela obklopen."

K pocitu klidu přispívá, když do této zkušenosti zahnete všechny lidské smysly. "Přemýšlejte nejen o tom, jak by se mělo to místo upravit, aby bylo příjemné na pohled, uvažujte také o vůních, zvucích a doteku. Pokud žijete blízko rušné silnice, můžete si např. pořídit malou fontánku, která pomůže zmírnit hluk z okolí," říká Christy Ten Eycková.

Do svého koutku k rozjímání můžete použít lampu, sochu, zvláštní kámen nebo mušli, a samozřejmě také lavičku nebo houpačku. Ideou je vytvořit tiché a příjemné místo, kde můžete přecházet, číst, rozjímat - anebo jen tak být.

Ačkoli architektka Ten Eycková tvrdí, že "každá zahrada přináší uzdravení," můžete přesto ve své zahradě učinit určité změny, aby byl pro vás pobyt v ní opravdu balzámem.

Zahradní terapie
Zahradní terapie se rychle stává hitem. Stále více (amerických) škol ji nabízí ve svém učebním plánu. Nesčetné nemocnice zahrnují do svých služeb terapeutické zahradní programy.

"Přirozené prostředí léčí," říká Nancy Chambersová, ředitelka zahradního programu v instituci Rusk, která nabízí dlouhodobou terapii pro pacienty, kteří se zotavují z operace mozku či míchy, a pro pacienty s rakovinou či srdečním onemocněním. Kdo by se raději neprocházel zahradou než sterilní nemocniční halou?

Zahradní terapie není ovšem pouze záležitostí speciálních zdravotních center. I vy můžete vytvořit se svými blízkými (i pro své bližní) něco podobného ve vlastní zahradě. Vysaďte zde takové rostliny, stromy a keře, jejichž pěstování nečiní potíže a které rychle rostou, jako jsou například slunečnice, měsíček, rajčata či hrášek.

Zahrádkaření, i když se jedná o práci, vám může (a mělo by) přinášet radost. Pro větší potěšení, a to jak z práce, tak z výsledků, pár dobrých tipů:
Udržujte pouze takovou plochu zahrady, kterou jste schopni obdělávat. Vyhnete se tím stresu nebo pocitům viny kvůli tomu, že se vám nepodařilo realizovat své představy.
Určete si vždy v předstihu, co dalšího byste mohli vylepšit. Zbytečně se nepřetěžujte. Pokud si naberete příliš mnoho, vaše zahrada může pro vás ztratit své kouzlo.
Používejte semínka, klíčky a výhonky ze svých vlastních rostlin. Vede to k většímu sebeuspokojení - a ušetříte peníze.
Sázejte tak, abyste vždy měli na co se těšit.

Patricia L. Fryová

Počet přečtení: 2841
Datum: 13. 10. 2006