Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Úleva při migrénách

Mnozí lidí dnes trpí bolestmi hlavy. U většiny z nich se jedná o problém, který během několika hodin přejde. Někteří však zakoušejí velmi intenzivní, úpornou bolest hlavy, která je známá jako migréna. Odhaduje se, že migrénovité bolesti hlavy trápí asi každého desátého z nás.
|
Typ článku: Články

Bolení hlavy je jednou z hlavních příčin zameškávání pracovních hodin a dnů.

Co způsobuje migrénu?

Migréna je definována jako silná a přetrvávající bolest hlavy. Rozeznáváme několik druhů migrény. Bolest může velmi intenzivní a bodavá a dostavovat se v různých intervalech, někdy týdenních, jindy až ročních - může trvat i několik dní. Často začíná na jedné straně hlavy a stěhuje se na stranu druhou; někteří lidé ji cítí na obou stranách hlavy najednou.

Migrény mohou být vyvolávány řadou faktorů, včetně starostí a stresu, nedostatku spánku, alergií či dietních faktorů. Mezi potraviny, které mohou vyvolat migrénu, se řadí plísňové a tavené sýry, alkohol, zvláště červené víno, nakládané, uzené a mleté maso, jogurt, arašídy a čokoláda, nápoje s obsahem kofeinu a ochucovadla jako je sójová omáčka, výtažky z droždí či MSG. Ataky mohou trvat hodiny až dny. Bolest může být tak krutá, že člověk nedokáže normálně fungovat.

Jednoduchá úleva

Lidé, kteří trpí migrénami, často hledají úlevu různými způsoby, včetně užívání finančně nenáročných alternativních léčebných metod, spíše než běžných léků. Této problematice byl věnován rozsáhlý výzkum. Mnohým lidem přinese úlevu užívání prosté léčivé bylinky - kopretiny řimbaba.

Kopretina řimbaba, která kvete v letních měsících, patří k rodině sedmikrásek. V minulosti byla užívána při snižování horečky (odtud anglický název "feverfew"). Moderní výzkum prokázal, že tato bylinka je užitečná proti bolesti. Lidé užívající kopretinu řimbabu zjistili, že síla i četnost migrén se snižovala. Kopretina řimbaba navíc dokáže potlačit i nepříjemné pocity na zvracení, které jsou častým doprovodným jevem migrény.

Jak kopretina řimbaba účinkuje

Aktivními složkami kopretiny řimbaby jsou rostlinné biochemikálie nazývané "parthenolidy" a příbuzné "sesquiterpenoidy". Je známý jejich spasmolytický účinek, což znamená, že způsobují, že stěny cév mozku reagují méně na určité běžné chemikálie lidského těla, včetně serotoninu. Účinkují tak jako antagonisty serotoninu a brání jeho uvolňování z krevních destiček. Předpokládá se, že vysoká hladina serotoninu v mozku brání rozšiřování krevních cév v hlavě; je jasné, že se jedná o velmi důležitou látku, která přispívá k bolestem hlavy vyvolaným stažením cév. Kopretina řimbaba přináší úlevu od migrén uvolněním krevních cév.

Můžete si pěstovat vlastní kopretinu řimbabu

Kopretina řimbaba se pěstuje velmi snadno. Stačí malá zahrádka za domem. Rostlince se daří na většině půd, dává přednost hojnosti slunečního svitu s trochou stínu. Uchovávání kopretiny řimbaby je rovněž snadné. Po usušení lístky vložte do dobře zavřené nádobky a uchovávejte v ledničce.

Jak užívat kopretinu řimbabu

Kopretinu řimbabu lze koupit v mnoha podobách, včetně lístků, prášku, ve formě kapslí či čaje. Proti bolestem hlavy se doporučují lístky. Denně je ke snížení bolestivosti a trvání migrény potřeba asi jednoho či dvou lístků. Užíváte-li kapsle, doporučuje se dávka maximálně tří 300 až 400 mg kapslí.

Lístky kopretiny řimbaby lze vzít a udělat z nich čaj. Uveďte do varu šálek vody, přelijte jím jednu až dvě čajové lžičky sušených lístků a nechejte deset minut louhovat. Denně vypijte jeden až dva šálky. Chuť je poměrně hořká, ale dá se snést. Má-li být kopretina řimbaba účinná, je třeba ji užívat pravidelně. Trvalá úleva od migrén se dostaví asi po dvou měsících užívání. Bylinku lze užívat donekonečna, i když je pravdou, že po dvou letech užívání již to někteří lidé nepokládají za nutné.

Bezpečnost

Bylo prokázáno, že kopretinu řimbabu lze bez problémů užívat po celé měsíce. Pouze asi u 10% lidí se dostavují určité vedlejší příznaky. Mezi nejběžnější z nich patří vřídky v ústech a natékání jazyka a rtů. Kopretina řimbaba se nedoporučuje k užívání těhotným nebo kojícím ženám ani dětem mladším dvou let.

Další možnosti

Kopretina řimbaba nemusí pomoci úplně každému. Intenzivní, škubavé bolesti hlavy mohou být také výsledkem nadměrného rozšíření krevních cév v mozku. V takovém případě mohou přinést úlevu studené obklady hlavy, případně přikládání pytlíků s ledem. Pomáhá rovněž umístit pacienta do tmavé, klidné místnosti.

Dalším jednoduchým léčebným prostředkem proti migrénám je užívání hořčíku. Studie z nedávné doby ukázaly, že dobrovolníci, kteří brali 600 mg hořčíku denně, měli po dvou měsících podstatně nižší výskyt bolestí hlavy. Před tím, než začnete užívat vysoké dávky hořčíku, byste ovšem měli konzultovat celou záležitost s lékařem.

Tipy k prevenci migrén

Pijte množství vody.
Vyhýbejte se stresům, jak jen je možné. Stres dokáže vyvolat migrénu.
Pište si záznam o všem, co jste snědli, včetně jednotlivých přísad, abyste určili, zda není příčinou vaší migrény nějaká složka stravy.
Pravidelně sportujte.
Dopřejte si dostatku spánku a odpočinku.
Jezte vyváženou stravu s množstvím ovoce a zeleniny.

Tomeka Leslie, Winston Craig, Journal of Health and Healing

Počet přečtení: 9233
Datum: 26. 6. 2007