Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Továrna na odsolování

Máme tu jednoho zajímavého ještěra. Čukvala je pouštní leguán, vyskytující se v několika druzích na jihu Severní Ameriky. Má tři velmi zajímavé vlastnosti.
|
Typ článku: Články

Zaprvé, jeho záda mají zvláštní vrstvu kůže schopnou měnit barvu. Když se ráno probudí, je černá. Díky tomu absorbuje téměř veškerou sluneční energii. Leguán je totiž chladnokrevný a potřebuje si ráno prohřát krev, aby mohl v případě ohrožení utéct nebo si obstarat potravu. Jakmile však vyjde slunce a začne být opravdu horko, kůže zesvětlá a začne odrážet sluneční paprsky jako zrcadlo. Díky tomu se jeho krev nepřehřeje.

Zadruhé je to jeho zvláštní obranný mechanismus. Řekněme, že ho chce sežrat kojot, což se skutečně občas děje. Co udělá leguán? Vběhne do škvíry ve skále a nafoukne se jako balón. Jeho tělo se vytvaruje tak, že vyplní celý objem škvíry a není síla, která by ho odtud dostala. Vskutku důmyslná obrana.

A zatřetí, a to mě na těchhle ještěrkách fascinuje asi úplně nejvíce, je jejich schopnost zbavovat se přebytečné soli. Proč? Protože žijí na poušti, kde není téměř žádná voda, kterou samozřejmě potřebují a protože prakticky veškerou vodu získávají z potravy, jako je tráva, drobní živočichové a hmyz. To však představuje smrtelné riziko. Jak to ale zjistí?

Představte si to: evoluce běží a sůl se v těle hromadí, až jednoho dne leguána zabije. Sůl zvítězila. Jenže leguán nezemře. Proč? Protože ho Stvořitel obdařil malou nosní továrničkou na odsolování. Hladina soli vzrůstá a leguán si náhle uvědomí, že má v krvi už příliš mnoho soli. Takže co udělá? Zkrátka si krev pošle do speciální nosní čističky, která ji zbaví přebytečné soli a následně vrátí zpět do oběhu. To je důvod proč leguán tak často kýchá a vždycky přitom vykýchne pár krystalků soli.

Když si leguána posadíte na jídelní stůl a poprosíte ho: „Hej, kamaráde, potřebujeme trochu soli“, tak vám ji určitě dá. Kýchne si a máte čistou sůl. Není to úžasné? Myslím, že leguán je prostě další neuvěřitelné Boží stvoření.

Z DVD Jobe Martina Neuvěřitelná stvoření popírající evoluci. Vydalo Štúdio Nádej a Maranatha.

Počet přečtení: 585
Datum: 15. 4. 2022