Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Teplá koupel pomáhá léčit duševní nemoci

Duševní nemoci se už déle než sto let léčí také teplými koupelemi v přírodních horkých pramenech nebo jiných zdrojích. Do roku 1950 se v psychiatrických léčebnách ve Spojených státech a Evropě běžně používaly speciální sprchy, koupele či mokré zábaly a další formy vodoléčby, a to nejen při léčbě deprese, blouznění, rozrušení, nespavosti, žaludečních a střevních potížích a syndromech bolesti.
|
Typ článku: Rady lékaře

Nové výzkumy potvrzují, že teplem se zlepšuje kvalita spánku (u zkoumaných jednotlivců se měřila analýzou mozkových vln – EEG). Poruchy spánku se vyskytují až u devadesáti procent pacientů s velkou depresí. Lze z toho vyvodit, že teplá koupel může pomoci při léčbě deprese? Teplá koupel je prospěšná, jak říká v závěru studie, kterou uskutečnil výzkumný tým na Michiganské státní univerzitě.

Více než čtyřicet procent pacientů ve věku 18 až 62 let, kteří byli přijati na psychiatrické oddělení kvůli velké depresi, absolvovalo teplou půlhodinovou koupel (39 až 41°C) těsně před spaním. Zlepšení se projevilo tím, že ustoupilo napětí, úzkost, hněv, zmatenost a deprese, a to stejnou měrou u mužů jako u žen.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4453
Datum: 15. 11. 2009