Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tělové mléko z ovesných vloček při léčbě vyrážky způsobené chemoterapií

Ovesná kaše byla používána po staletí jako lokální uklidňující prostředek nanášený na pokožku k úlevě od svědění a podráždění, dermatologii tedy není cizí. Samozřejmě toto je zpráva od společnosti Johnson & Johnson, která prodává své vlastní pleťové mléko s obsahem ovesných vloček.
|
Typ článku: Studie

Jestliže to pomáhá na suchou pokožku nebo na štípance od hmyzu, dokážu si představit, že má oves nějaké uklidňující vlastnosti. Tato studie mě však šokovala. Existuje třída chemoterapeutických léků, do které patří třeba Cetuximab, které způsobují příšernou vyrážku. Jako by nebylo dost špatné už to, že trpíte hrozivou rakovinou, tak se k tomu přidá ještě bolestivá a svědivá vyrážka. Byla zkoušena celá řada léčebných prostředků, ale všechny selhaly, neznáme tedy žádný účinný způsob, jak vyrážce zabránit nebo ji vyléčit. Nebo známe?

Vědci se dozvěděli o této studii, ve kterém byly použity části lidské kůže odebrané při zákrocích na plastické chirurgii. Na vzorky kůže se nanesla zánětlivá chemická látka a poté také extrakt z ovesných vloček. Vypadalo to, že funguje. Není tedy co ztratit, viďte? Z 10 pacientů s vyrážkami po chemoterapii, ke kterým měli vědci přístup a nabídli jim k vyzkoušení tělové mléko z ovesných vloček, šesti pacientům vyrážka zcela odezněla, u 4 pak alespoň částečně. K příznivé odezvě tedy došlo u 100 % pacientů. Lékaři z celého světa se začali ozývat. Významné zlepšení u všech pacientů? Vypadalo to příliš dobře, než aby to byla pravda.

Přesto to ze zoufalství zkusili a dočkali se těch stejných, úžasných výsledků. Koloidní roztok z ovesných vloček, velmi jednoduchý zevně podávaný prostředek, dosahuje skvělých výsledků a působí i tam, kde běžná léčba selhala. Ve věku, kdy jsou prosazovány stále dražší a dražší metody léčby, by byla velká škoda, kdyby byl tento levný a přírodní prostředek k úlevě od nepříjemných příznaků vyrážky přehlížen. Navíc paradoxně u dvou typů rakovinných buněčných linií in vitro, odolných vůči tomuto typu chemoterapie, byla zjištěna citlivost na avenantramidy. Avenantramidy jsou jedinečné fytoživiny nacházející se v ovesných vločkách. Napovídá nám to, že by si lidé měli ovesnou kaši dopřávat také k jídlu.

Ze stránek dr. Michaela Gregera NutritionFacts.org

Počet přečtení: 1583
Datum: 2. 10. 2019