Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Televize je jakýmsi domácím hypnotizérem

Také u vás doma může ležet předmět, kterému nechtě dovolujete, aby vás uváděl do určitého hypnotického transu. Bliká každých několik vteřin a může způsobovat stav podobný hypnóze. Mluvím o jednom z nejoblíbenějších vynálezů naší doby – televizním přijímači.
Rubrika: Technika
|

Více než 96 % amerických domácností má alespoň jeden televizní přijímač. Jerry Mander zjistil, že i když existuje velké množství způsobů hypnotizování, podle definice mnoha odborníků splňuje kritéria hypnózy také televize. Při sledování televize je prostředí podobné jako při hypnóze – v místnosti je přítmí, bliká světlo (televizor) jako jediné ohnisko pozornosti a vnější rušivé vlivy jsou omezeny.

Lidé sledují nejrůznější programy televizních stanic, kabelových společností, satelitních sítí a nahrávky na videu či DVD. Nabídka je široká – filmy, dokumenty, seriály, sport, hudba, příroda, zprávy – do nekonečna. Jaký to má vliv na mysl a charakter? Nejškodlivějším aspektem sledování televize, který působí na čelní lalok (a tím ovlivňuje i depresi), je exploze pořadů zaměřených na sex a násilí.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 2965
Datum: 21. 3. 2010