Snižujeme cholesterol | Prameny zdraví

Snižujeme cholesterol

Ve vodě rozpustná vláknina, která se nachází v ovsu, ječmenu, rýži (natural), fazolích a jiných luštěninách i v ovoci, snižuje cholesterol a poskytuje řadu dalších prospěšných účinků, mezi které patří nikoliv na posledním místě i zlepšení trávení.

Snižujeme cholesterol

Rubrika: Přírodní léčba | Typ článku: Články

Výsledky výzkumu týkajícího se ovesných otrub (publikované v Journal of the American Medical Association) ukázaly, že 3 gramy ovesných otrub denně dokázaly snížit cholesterol o 5,1-5,9 mg/l krve. Ve vodě rozpustná vláknina, která se nachází ve všech těchto obilovinách, luštěninách a ovoci, působí více na lidi, kteří mají vyšší hladinu cholesterolu (více než 5,1 mmol/L). V jednom pokusu snížilo 60 gramů ovesných otrub anebo 90 gramů suchých ovesných vloček LDL cholesterol (u lidí s počátečními zvýšenými hodnotami) o 10-15%. Snížení celkového cholesterolu bylo o 3-6%.
Vláknina z ječmene významně snižovala krevní cholesterol - jak celkový, tak LDL - mnohem více než pšeničná vláknina, která je převážně ve vodě nerozpustná.

Aktivním uhlím
Aktivní uhlí zřejmě účinkuje tím způsobem, že vstřebává žlučové kyseliny, které se nacházejí ve střevě a jsou bohaté na cholesterol. Tyto žlučové kyseliny jsou poté vylučovány z těla ven jako součást stolice. Aktivní uhlí je principiálně netoxická látka, jejíž jedinou nevýhodou je, že vstřebává a deaktivuje až příliš široké pole látek. Některé z těchto látek, jako např. určité léky, mohou být přitom pro vaše zdraví v jistém období důležité.

Doporučené dávkování je 1,5-2 vrchovaté polévkové lžíce (8 gramů) aktivního uhlí v malém množství vody, a to třikrát denně.

Když pacienti užívali 8 gramů aktivního uhlí třikrát denně po dobu čtyř týdnů, bylo u nich zaznamenáno snížení hladiny cholesterolu o 27%. Současně došlo ke zvýšení hladiny "dobrého" HDL cholesterolu o 8%. Tyto výsledky byly dosaženy za pouze minimálních vedlejších účinků.

Studie na čtyřech pacientech s onemocněním ledvin zjistila, že při užívání 3,5 gramu aktivního uhlí denně po dobu čtyř týdnů došlo k poklesu cholesterolu z 5,1 mmol/L na 3,6 mmol/L. U tří pacientů poklesly výrazně i triglyceridy.
Aktivní uhlí je téměř tak účinné při snižování cholesterolu jako běžně užívaný lék "cholestyramin", ale přitom nezvyšuje hladinu triglyceridů, což tento lék činí.

Pozn. redaktora: Aktivní uhlí lze pod názvem Čárkll zakoupit mimo jiné i v prodejnách zdravé výživy Country Life, Melantrichova 15 a Jungmannova 1, Praha 1.

Johm McDougall, M.D.

Počet přečtení: 3 197 Datum: 5. 5. 2007