Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Šípky, lahůdka plná vitaminů

Když jsem byla malá, prodávala se šípková přesnídávka, to byla tehdy jedna z mála věcí, které mi chutnaly a byly současně i zdravé. Pak se z trhu úplně ztratila.
|
Typ článku: Poradna výživy

Na tu chuť jsem ale nezapomněla, a tak když byla dcera malá, pokusila jsem se vyrobit jí něco ze šípků. Natrhala jsem je (těch trnů co tam bylo!), rozpůlila (už jste někdy půlili šípek? A kolik vám zbylo prstů?), vybrala zrníčka. (Věděla jsem o nich ještě za týden.) No a ty vydlabané půlky jsem naložila do medu. Vzpomínáme na to obě, ano, bylo to moc dobré, ale víckrát bych se do takové práce nepustila. Jsem ráda, že už jsou na trhu šípkové marmelády. Jak se vyrábějí, netuším, ale moc po tom raději nepátrám. Možná se pro ně používají nějaké ty šlechtěné, veliké plody růží.

V mezidobí mezi přesnídávkou a marmeládou jsem si šípky dopřávala pouze v zimě. Když tento plod, jak se říká, přejde mrazem, změkne. Utrhnete ho a opatrně vymačkáte – na prst vám vyteče zaručeně přírodní marmeláda. No, k jídlu je jí málo, zato na oblečení jí bývá kupodivu dost. J Vypadáte, jako byste právě někoho vraždili a ten někdo rozhodně netrpěl chudokrevností. Nevadí, na vzhled nehleďte, hlavně, že jste si lacino doplnili vitamin C a taky lykopen, to je druh karotenu, který pomáhá v protirakovinné prevenci. Též jste získali vitamin E, který vás chrání, abyste „nezrezli“ zevnitř, dále rutin, který pečuje o cévy, vápník pro kosti a zuby a taky železo.

Když jsem listovávala ve staré kuchařce po babičce, vždycky můj pohled přitáhly recepty, v nichž se objevila šípková omáčka. Těšila jsem se, že tam bude nějaká zmínka, kterak méně pracně vyrobit tu omáčku, ale kde nic tu nic. Jen recepty typu: „Šípková omáčka. Udělej bledou jíšku, dej do ní čtyři lžíce šípkových povidel, zalij od polovice polévkou, od polovice bílým vínem, přilij z jednoho citronu šťávy, trochu kůry, nech pěkně povařit a proceď.“

Inu, já bych povařila a procedila, ale kde vzít ta povidla, řekla jsem si vždycky naštvaně. Ovšem železná opona padla a i k nám se začala dovážet šípková marmeláda. Je vynikající – má jen jednu nevýhodu. Není nejlevnější. A tak, máte-li na zahradě meruňky a višně, udělejte si „šípkovou“ omáčku z nich: Na ghí rozduste deset nakrájených dobře vyzrálých meruněk a asi hrst vypeckovaných, rovněž dobře vyzrálých višní. Podle potřeby podlévejte. Oslaďte rýžovým sladem. Tváří se to hodně šípkově, je to pikantní a dobré… koneckonců, nejen šípky, ale i meruňky a višně jsou zdravé, tak co!

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 4107
Datum: 22. 5. 2017