Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

S dřišťálem proti akné

Často slýcháme o tradiční čínské bylinné léčbě, ale méně je známo o bylinách používaných v Japonsku. Existuje kořen zvaný Rhizoma coptidis, který, má podobné účinky na akné jako Accutane, lék, jenž neslavně proslul svými vedlejšími účinky, než byl stažen z trhu. I tento kořen však má vedlejší účinky. Za aktivní složku tohoto kořene s účinky proti akné je považován berberin. Existuje nějaký způsob, jak tuto účinnou látku získat z bezpečnější byliny?
|
Typ článku: Články

Ano, zdá se, že by to mohl být dřišťál. Možná si vzpomenete, že sušený dřišťál je považován za ovoce se snad nejsilnější antioxidační aktivitou. Dá se koupit v potravinách ze Středního východu, kde z něj dělávají typický perský rýžový pokrm. Jeho chuť se popisuje jako příjemně nakyslá, což je vznešenější výraz pro kyselé.

V jednom farmakologickém časopise byl dřišťál okázale popsán jako bylinný přípravek, jenž v humánní léčbě nemá konkurenci. Problém u literatury týkající se bylinné léčby je ovšem to, že často nacházíme dlouhé seznamy tradičních způsobů využití, ale jen málo nebo vůbec žádné vědecké důkazy, která by toto podložily. A jsou-li k dispozici nějaká data, pocházejí obvykle z pokusů in vitro nebo na zvířatech, což má spornou klinickou použitelnost.

Až donedávna neexistovaly studie s použitím dřišťálu u lidí. Proslýchaly se ovšem případy, kdy někdo tvrdil, že se mu po konzumaci dřišťálového džusu spravilo akné, a tak se výzkumníci rozhodli to otestovat.

Dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná klinická studie padesáti 12-17tiletých pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Polovina dostala cukrovou pilulku; druhá polovina ekvivalent asi jedné čajové lžičky sušeného dřišťálu třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Výsledky byly pozoruhodné.

Po čtyřech týdnech léčby placebem nedošlo k žádné změně, pupínků bylo stejně jako předtím. Ale ve skupině, která užívala dřišťál, poklesl počet pupínků o 43 %, a počet zanícených pupínků poklesl přibližně o 45 %. To je mimořádné.

Nebyly hlášené žádné vedlejší účinky; zdá se, že užívání dřišťálu je nejenom zdravé, ale také bezpečné (s jedinou výjimkou – nedoporučuje se podávat jej u těhotných žen).

Faktaozdravi.cz

Počet přečtení: 546
Datum: 1. 8. 2022