Pracující matka | Prameny zdraví

Pracující matka

Každá matka je pracující matka. Nikdo mi to neřekl, když jsem se vdávala, zjistila jsem to sama na základě své zkušenosti. Také jsem si přečetla pár statistik.

Pracující matka

Rubrika: Děti a rodiče | Typ článku: Články

Víte o tom, že když máte tři děti, jako mám já, do doby, než je jim osmnáct, musíte odpracovat 18 000 hodin domácích prací, které s nim souvisejí? Jedná se o domácí práce, které byste nemusela dělat, kdybyste neměla žádné děti. Neexistuje tedy nikdo takový jako nezaměstnaná matka!

Jedna matka jedenácti dětí to dobře vyjádřila, když se jí ptali, kde bere čas, aby se dokázala postarat o všechny své děti. "No," odpověděla, "když jsme měla první dítě, ono samo zabralo všechen můj čas, tak jsem si řekla, že pár dalších dětí už nemůže znamenat příliš velkou změnu!"

Pamatuji si, jako by to bylo včera, když děti ještě nechodily do školy. Podařilo se mi domluvit, že jsem na univerzitě, kde jsem učila na plný úvazek, měla hodiny pouze dvě odpoledne v týdnu. V oněch dnech přicházel Jan, můj muž, brzy domů, aby se postaral o děti. Než jsem dorazila já, byly už děti nakrmené, vykoupané, už si s nimi pohrál a přečetl jim pohádku, už byly v posteli. V těch dnech se mne Jan vždycky ptal, jak to šlo v hodinách a co dělají moji kolegové. V těch dnech jsem se těšila na návrat domů.

Ale v JINÝCH dnech jsem se o všechny rodičovské zodpovědnosti starala já, a já jsem také vítala Jana DYCHTIVĚ ve dveřích! Naše konverzace však měla trochu jiný ráz. Jan vstoupil do bytu, věnoval jeden krátký pohled špinavému nádobí ve dřezu, kostkám rozházeným po podlaze obývajícího pokoje, velké hromadě různých svršků, důsledku to "pomoci" malého spolupracovníka, a pak se "nevinně" zeptal: "A co jsi vlastně celý den dělala?"

Co jsem dělala? Vyměnila jsem 84 plen, sebrala jsem 504 kostek (tj. devětkrát 56 kostek), naservírovala až do úst 79 lžiček dětské výživy, třináctkrát odtáhla děti od hraní v toaletní míse, 49x utřela slzy a obvázala devatenáct imaginárních zranění. Kromě toho jsem umyla dvaatřicet párů rukou, svlékla jsem 64 oblečení a znovu stejný počet navlékla, protože se děti osmnáctkrát vyválely v bahně, a 623x jsem je pohoupala na houpačce. Na sklonku dne jsem byla úplně vyčerpaná. Nemohla jsem se ale ničím vykázat, pouze třemi maličkými dětmi, spícími ve svých postýlkách s nevinnými úsměvy na andělských tvářičkách.

Nikdo si nedokáže představit, kolik času to zabere, dovést dítě s láskou k dospělosti - nikdo, kdo dítě sám nemá! A když se vám už jednou narodí, nemůžete je prostě vrátit tam, odkud přišlo - protože si najednou uvědomíte, že nějak nezapadá do vašeho nabitého denního programu.

A tak, místo, abyste vykonávali všechny tyto časově náročné práce s nechutí, přijměte je! Pátrejte po jejich pozitivních rysech a zpomalte tempo! Trhejte pampelišky se svým batoletem, hrajte si s míčem se svým desetiletým, naslouchejte svému teenagerovi.

Pamatujte si, že vaše "produkty" jsou těmi nejdůležitějšími na celém světě - i když vám zaberou "veškerý" váš čas. Žádný borůvkový táč, vyžehlené prádlo, vlastnoručně ušité šaty či originální keramika z domácí dílny, ani nic jiného, co byste mohla udělat či vytvořit, nesnese srovnání s hodnotou vychovávání, s Boží pomocí, jednoho z Jeho dětí. Jako "pracující" matka vykonáváte tu nejdůležitější práci na světě!

Kay Kuzma, Journal of Health and Healing, ročník 23, číslo 2

Počet přečtení: 3 589 Datum: 30. 6. 2007