Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pochybnosti o vlastní hodnotě vedou k závislosti na druhých

Terapie, která při chorobné závislosti na vztazích funguje, by měla být zaměřena na primární příčinu stavu – nízké sebehodnocení. Podle mého názoru, pochybnosti o vlastní hodnotě jsou především duchovním problémem – je to nedostatek vnímání hodnoty člověka z pohledu Stvořitele.

Jakou má člověk hodnotu? To, co si o vás druzí myslí nebo jak se hodnotíte a vnímáte vy sami, ztrácí význam, když si uvědomíte, co si o vás myslí Bůh, Vládce vesmíru. Miluje vás tak moc, že dal svého jediného milovaného Syna, aby vás zachránil – dokonce i navzdory tomu, že vy ho třeba nemilujete.

Z biblických citátů vyplývá, že „Kristus spasí… člověka, proto si zvolil život plný námahy i ponížení a svoji potupnou smrt.“ Cena jediného člověka je stejná, jakou má Boží Syn – je nekonečná! Proto apoštol Pavel píše: „Kdo nás odloučí od lásky Kristovy? Snad soužení nebo úzkost, pronásledování nebo hlad, bída, nebezpečí nebo meč?“ a rezolutně odpovídá: „Ne!“ Pak pokračuje svědectvím o moci Boží lásky. Boží láska k člověku je úžasné, nevyčerpatelné téma. Z Božího pohledu má člověk větší hodnotu než celý svět.

Těm, kteří trpí nedostatkem lásky, doporučuji, aby každý den strávili půlhodinu přemýšlením a čtením o Kristu a jeho životě – zejména o jeho posledních hodinách před smrtí. Mnohým mým pacientům pomohla kniha E. G. Whiteové Touha věků. (V češtině vydalo nakladatelství Advent- Orion – pozn. red.)

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3948
Datum: 21. 5. 2010

Mohlo by vás zajímat

Za vlastní hodnotou