Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ploďte se a množte se...

Polovina světové populace žije v městských oblastech (a toto číslo poroste do roku 2015 o dvě procenta ročně). Každý týden se více než milión lidí přestěhuje do měst. Téměř miliarda lidí (každý šestý) žije na předměstích z chatrčí (UN Habitat).
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Každou minutu zemře jedna žena na komplikace v těhotenství nebo při porodu. K 99 % těchto úmrtí dochází v rozvojových zemích (UNICEF 2002).

Více než polovina celé světové populace žije pod hranicí chudoby (s méně než dvěma dolary na den). Osmdesát procent světového bohatství je v rukou 15 % obyvatel nejbohatších zemí. Na světě se vyrobí každý rok 356 kg obilovin na osobu, a přitom 40 miliónů lidí umírá hlady.

Více než polovina zisků vytvořených cestovním ruchem jde leteckým společnostem, cestovním kancelářím, hotelům a nadnárodním společnostem - tedy ne obyvatelům navštívené země (World Bank). Světový rozpočet na vojenské výdaje činí 1 000 miliard USD, částka na pomoc rozvojovým zemím činí 60 miliard (SIPR, OECD, 2003 Stockholm International Peace Researches Institute).

Každý pátý dospělý člověk na světě nedovede číst či psát, 98 % je z rozvojových zemí, dvě třetiny tvoří ženy. Třicet osm procent světové populace je ve věku do 18 let, v rozvojových zemích tvoří polovinu populace děti (UNICEF, 2005).

Podle odhadů z roku 2004 je na světě 9,2 miliónů uprchlíků a 19,2 miliónů lidí, kteří byli ve své zemi přestěhováni (UN/ HCR, 2005). Šest set miliónů lidí na světě žije v ohrožení sopkami.

V posledních desetiletí si vyžádaly přírodní katastrofy ve vyspělých zemích v průměru 52 lidských životů - oproti 573 životům v rozvojových zemích. Od osmdesátých do devadesátých let minulého století narostl počet lidí postižených přírodními katastrofami o polovinu, související náklady vzrostly desetinásobně (Red Cross/UNEP).

Počet přečtení: 2005
Datum: 9. 10. 2014