Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pěstování zvyků

Jeden starý muž jednou poznamenal: „Když jsem byl malý chlapec, někdo mi dal okurku v láhvi. Hrdlo láhve bylo úzké a okurka byla velká. Nemohl jsem pochopit, jak se tam dostala. Až jednou na zahradě jsem narazil na láhev, kterou někdo nasadil na malou okurku. Pak jsem pochopil. Okurka vyrostla v láhvi."
|
Typ článku: Články

Už jste se někdy rozhlédli okolo sebe, podívali se na všechny ty dobré, silné a citlivé lidi, které znáte, a podivili se, proč tak lpí na svých zlozvycích, když vědí, co by měli dělat? A jak je to s vámi samotnými?

Lidé se špatnými návyky jsou jako okurka v láhvi. Když byli mladí, prostě v nich vyrostly a teď se zdá být nemožné se jich zbavit. Změnit špatný návyk je práce. Možná nejtěžší práce na světě!

Mnoho z dětského chování je impulzivního charakteru. Děti chtějí nějakou sladkost, tak si ji vezmou. Mezi snídaní a obědem se cítí trochu hladoví, a když uvidí na stole kus koláče, tak jej snědí. Děti se cítí smutné, protože jim nikdo nevěnuje pozornost, tak sní mnoho sladkostí, protože se pak cítí lépe. Na začátku jsou jen maličkosti, malé impulsy. Co když to ale tak bude pokračovat dále, když něco budou chtít, tak si to vezmou, když budou mít hlad, sní cokoliv, když se budou cítit špatně, nacpou se bonbóny?

Co když se nevyskytne okolo nich nikdo, kdo by jim pomohl vypořádat se lépe se svými touhami a pocity, pomohl jim udržet pod kontrolou impulsivní chování? Je pravděpodobné, že budou pokračovat v původních praktikách. A jako u okurky, která roste v láhvi, čím více budou tyto činy opakovat, tím silnější se návyk stává a tím obtížnější je se jej zbavit.

Je zřejmé, že nejlepší cestou, jak se vypořádat se špatným návykem, je nikdy s ním nezačínat, když však máte již zlozvyk velikosti pořádné okurky v láhvi, možná, že bude nutné okurku uříznout - anebo prostě rozbít láhev!

Kay Kuzma, z knihy „Energized".

Počet přečtení: 2766
Datum: 10. 3. 2012