Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Outdoorové oblečení může být toxické

V roce 1983 pracoval Roy Plunkett v laboratoři firmy DuPont na vývoji nového chladícího média. Tlaková láhev s CFC (chlorofluorouhlík) zdaleka nevydala všechen svůj obsah, přesto klesl tlak v lahvi na nulu.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Možná to byla vědecká zvídavost, možná Plunkettova prokrastinace, každopádně láhev rozřízl, aby se podíval, co se tím CFC stalo. Vnitřek láhev byl pokryt bílým voskovým filmem, který byl neobyčejně kluzký. Tato náhoda udělala vaší bundu prodyšnou a přesto nepromokavou a povrch vaší pánvičky nepřilnavý. Zdánlivě skvělé vynálezy mají ale i svou odvrácenou tvář – ničí naše životní prostředí.

Plunkett objevil jednu z klíčových látek ze skupiny perfluorovaných sloučenin (PFC), bez kterých by neexistovaly značky jako Gore-Tex, Teflon či Scotchgard. PFC mají totiž výjimečné vlastnosti. Jsou to látky inertní, vysoce tepelně stabilní, odpuzují vodu i olej. Navíc mají v pevném skupenství nejnižší koeficient tření. Pro tyto schopnosti jsou používány k ošetření povrchů různých předmětů, aby jim zajistily nepřilnavost, nepromokavost, olejuvzdornost, hladkost.

Vlastnosti, pro které jsou tak užitečné, jsou ale zároveň důvodem, proč jsou tyto látky nebezpečné pro životní prostředí. Nepodléhají fotolýze, hydrolýze ani biodegradaci. Jsou velmi perzistentní a některé mají vysoký bioakumulační potenciál. Testy prokázaly, že mohou ovlivňovat funkci jater a štítné žlázy, imunitní systém a dokonce vést k rakovině. Když jsou jednou PFC uvolněny do prostředí, jsou schopny se rozšířit prakticky všude. Greenpeace testovalo vzorky sněhu a vody v jezerech v deseti nepřístupných vysoko položených oblastech a objevilo PFC v každé z nich. PFC byly objeveny v mateřském mléce, krvi z pupeční šňůry, a dokonce v krvi novorozenců.

Greenpeace proto zařadilo PFC mezi jedenáct nejnebezpečnějších látek, od kterých chce očistit textilní průmysl v rámci kampaně Detox. Zatím se podařilo „detoxifikovat“ 34 oděvních firem – značky jako Puma, Adidas, Nike, Mango, Marks&Spencer nebo naposledy Lidl a Kaufland. Ovšem použití PFC je doménou hlavně outdorových značek a Detox kampaň tak začíná pomyslně šplhat i po horách – a vy se můžete přidat. Pomozte detoxikovat outdorové oblečení.

Jan Freidinger, Greenpeace

Počet přečtení: 2758
Datum: 20. 7. 2017