Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Otrava rtutí z pleťového krému

Fenomén profesionální otravy rtutí je znám už po staletí. Nejvýraznější je zřejmě případ výrobců klobouků, kteří při zpracování materiálu používali přísně tajnou složku – nitrát rtuti. Tento historický fakt vedl ke vzniku úsloví „blázniví kloboučníci“, nejspíš kvůli neurologickým následkům otravy rtutí.
Rubrika: Různé
|

Emocionální příznaky zahrnují zvýšenou citlivost při kontaktu s druhými, podrážděnost, stranění se lidí, depresi, únavu a otupělost. Klasickým příkladem je nervózní člověk, který se dostává do rozpaků i v běžných situacích. Stává se terčem pohledů, a proto se snaží lidem vyhnout nebo je vůči nim podrážděný a hádavý. Výsledkem takového stavu bývá minimální kontakt s druhými, ztráta zájmu o práci, letargie, třes, ztráta koordinace i výrazné snížení inteligence.

Otrava rtutí nemusí nevyhnutelně pocházet z průmyslu. Zdrojem mohou být některé druhy rostlin či vitaminy dovážené z Indie anebo Číny. Hongkongská poradna pro zákazníky upozorňuje, že toxické hodnoty rtuti se našly ve dvou variantách čínské rostliny zvané „zmrzlý vodní meloun“.

Pleťový krém vyrobený v Mexiku nedávno způsobil otravu rtutí u zákazníků a jejich rodinných příslušníků v Texasu a Arizoně. Kontaminovaný krém s názvem „Crema de Belleza Manning“ vyvolal celostátní vyšetřování v Arizoně a upozornil na riziko dovozu některých výrobků ze zahraničí. Z 89 lidí, kteří použili tento krém, mnozí trpěli některým z příznaků otravy rtutí, například bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a změnami nálady. Nízké hladiny rtuti jsme zjistili také v konzervační přísadě některých vakcín vyrobených před rokem 2001 ve Spojených státech.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4680
Datum: 11. 6. 2009