Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Od L'Oréal po Amway

Mikroplasty možná znáte v podobě barevných kuliček, na které můžete narazit ve sprchovém gelu nebo v peelingovém krému na obličej. V poslední době se tyto kuličky dostávají do povědomí kvůli problémům, který páchají v našem ekosystému a také v podmořském světě.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Tyto drobné kousky umělé hmoty se přidávají do běžných kosmetických přípravků jako exfoliační prostředek, který odstraňuje z povrchu pokožky odumřelé buňky, nebo také kvůli barvě a textuře. Kuličky jsou dostatečně malé na to, aby se mohly dostat do odtokového otvoru a přes vodní filtrační systém rovnou do našich řek, jezer a oceánů.

Jenom jediná tuba čisticího prostředku na obličej může obsahovat až 360 tisíc malých plastových kuliček. To znamená, že nevědomky uvolňujeme tisíce plastových kousků do našeho životního prostředí jen při mytí obličeji nebo čištění zubů. Malé plastové kousky se pak dostávají do trávicího traktu mořských ptáků a do potravinového řetězce dalších živočichů. Mohou na sebe navíc vázat toxické chemikálie, které se pak dostávají do těl podmořských organismů.

Po zjištění, že 170 druhů  mořských živočichů obsahuje odpady z mikroplastů, se organizace Greenpeace rozhodla otestovat největší značky z odvětví kosmetiky a osobní hygieny. Jak to dopadlo? Přestože většina z firem tvrdí, že má problém s plastovým znečišťováním pod kontrolou, ani jedné se nepodařilo splnit všechny požadavky Greenpeace – což znamená, že naše vodní zdroje mohou být i nadále vystaveny nebezpečí.

Dokonce i nejlépe hodnocené značky, jako je Beiersdorf, která údajně splnila všechny své závazky a přidala se k zákazu těchto mikrokuliček, zatím podnikla kroky pouze k odstranění jednoho typu plastového polyethylenu ze svých produktů, což nijak neomezuje další znečišťující plasty.

Škodlivé účinky mikroplastů jsou už dobře známé, o jejich negativních vlastnostech máme stále více a více důkazů. Mnohé světové značky slíbily, že se mikroplastů zbaví, pro zákazníky však stále není jednoduché se jim vyhnout.  

Za prvé, zatímco některé společnosti hrdě nabízejí přítomnost mikroplastů, které „leští kůži“, ve svých produktových popiscích, jiné obsahují kuličky jen stěží viditelné pouhým okem a uvedené v seznamu složek jen jako polyethylen, polypropylen nebo polystyren.

Za druhé, mnoho značek slíbilo udělat správnou věc a korálky zakázat, ale každá značka má svou vlastní definici, jak si mikroplast představuje. Tyto definice se mohou lišit funkcí výrobku, rolí mikroplastů a dokonce i tvarem. Kvůli tomu mohou firmy dále používat některé mikroplasty, zatímco jiné si samy zakázaly.

Takže, jak dostaneme tyto otravné plastové kuličky z našich výrobků a z našich oceánů? Řešení je jednoduché. Naše vlády by měly zasáhnout a prosadit úplný zákaz prodeje a výroby všech pevných složek mikroplastových přísad ve všech výrobcích pro osobní péči.

Dobrou zprávou je, že takové regulace se již objevují. Spojené státy oznámily zákaz mikroplastů letos v lednu a o zákazu se jedná i v Evropské unii, zatímco kampaně proti plastům tlačí na výrobce a distributory kosmetiky.

Do té doby můžete rozhodovat vaší peněženkou a volit značky, které nezpůsobují toto nesmyslné znečišťování. Podívejte se na mezinárodní průvodce Good Scrub Guide od organizace Flora & Fauna International, stáhněte si aplikaci Beat the Microbead a pošlete jasnou zprávu výrobcům, že mikroplasty nechcete a nepotřebujete.

Taehyun Park, Greenpeace

Počet přečtení: 2382
Datum: 5. 10. 2017