Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nutella a obchod s odlesňováním

Možná už jste také slyšeli o NutellaGate. V červnu 2015 vyzvala francouzská ministryně životního prostředí Segolene Royal lidi, které znepokojuje globální oteplování a odlesňování, aby přestali jíst Nutellu, protože tato slavná čokoládovo-oříšková pomazánka obsahuje palmový olej.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Na jednu chvíli se svět přestal točit a ti, kterým není osud naší planety lhostejný, svírali své sklenice Nutelly s panikou v očích. Mohla by to být pravda?

Ano, je pravda, že Nutella obsahuje velké množství palmového oleje. Je pravda, že produkce palmového oleje představuje v současnosti jednu z největších hrozeb pro tropické pralesy a jejich faunu a flóru. Je také pravda, že palmový olej je všude, je používán ve všem od hranolků po biopaliva a zubní pasty či pleťové krémy – a že globální poptávka po něm neustále stoupá.

Ale pouhý bojkot produktů obsahujících palmový olej nebo jinou problematickou komoditu ničení lesů neukončí. Aby došlo k trvalé ochraně pralesů, musí se společnosti (producenti i zpracovatelé) a konzumenti stát aktivní součástí řešení. To znamená využívat tlak a příslib pokračujícího přísunu peněz za účelem podpory skutečné změny přímo v zasažených oblastech.

Ferrero, výrobce Nutelly, je ve skutečnosti jednou z  pokrokovějších společností, pokud jde o využívání palmového oleje. Ferrero bylo jednou z prvních společností, které v reakci na požadavky svých zákazníků oznámily politiku směřující k ukončení jejich využívání palmového oleje zodpovědného za kácení deštných pralesů.

A co víc, bylo jednou z prvních společností, které podpořily Palm Oil Innovation Group, sdružení producentů palmového oleje, spotřebitelských společností a nevládních organizací, které se zavázalo k ochraně pralesů, rašelinišť a divokých zvířat – stejně jako k zamezení vykořisťování pracovníků a místních komunit. Například na Sumatře má inovativní přístup založený na nezávislých maloproducentech palmového oleje sociální a ekonomické přínosy a pomáhá chránit zbývající prales.

A konečně, společnost Ferrero je na rozdíl od mnoha společností transparentní a zodpovědná, co se týče pokroku v zavádění svých závazků.

Ačkoliv opatření jako ta, které realizovala společnost Ferrero, jsou důležitá a představují vzor, který by další firmy měly následovat, politiky jednotlivých společností samy o sobě nepřinesou řešení pro pralesy a klima na takové škále a takovou rychlostí, jakou svět potřebuje. Jedna společnost kácení pralesů za účelem produkce nějaké komodity nezastaví.

Suzanne Krogerová, Greenpeace

Počet přečtení: 4224
Datum: 30. 10. 2016