Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nenechme sebou manipulovat

Manipulace je léčebný zákrok, kterým odstraňujeme funkční poruchu v kloubu a obnovujeme rozsah pohybu. Bývá též označována za napravování.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Je to poměrně násilný zásah, po němž vymizí nejen bolest, ale i svalové napětí. Nesmí se provádět bez potřebných odborných znalostí a technických předpokladů," píše se v učených lékařských knihách.

Českou manipulační školu zná celý svět. Její čelní představitelé publikují, přednášejí a napravují zástupy pacientů. Jsou silní, charismatičtí, sebejistí, zruční a přesvědčiví. Jsou rozenými manipulátory. Za svoje zákroky si nechávají dobře zaplatit. Vyhledávají je lidé vystrašení, slabí a sami sebou nejistí. Lidé snadno manipulovatelní. Za léčebný zákrok ochotně platí. Obě strany přitom přijímají tradiční představu lidského těla jako mechanického stroje. Blokáda zad je podle nich technická závada. V zádech se něco „zaseklo". Je potřeba zajít do opravy a nechat závadu odstranit.

V ordinacích to podle toho vypadá. Pacient se chová jako v autoservisu: „Pane doktore, mám zablokovaná záda, tak mi udělejte manipulaci. Zkontrolujte tuky, tlaky a napište prášky. Také v koleně už mi pár měsíců vrže. Píchněte mi do něj nějaký roztok, aby šlo zase hladce." Bezstarostně se pak odevzdají do péče manipulátorů. Nechápou, že lidské tělo není stroj a blokáda zad není technický problém. Je to varovný signál, kterým nám tělo oznamuje, že jsme si toho naložili víc, než uneseme. Fyzické námahy, ale i starostí. Je to výzva k zastavení a zamyšlení nad tím, jací jsme a jak zacházíme se sebou samými. Pokud to uděláme, chybu najdeme a můžeme se uzdravit. Sami, bez lékařů, bez manipulátorů. Myšlení ale bolí a měnit sám sebe je obtížné. Mnohem snazší je přenechat to manipulátorům. Vždyť oni přece znají. Oni to umějí.

Důsledky jsou katastrofální. Ještě nikdy v historii lidé tak často a kvalifikovaně nestonali. Medicínsko-farmaceutický komplex převzal veškerou odpovědnost za nemocné a jejich léčení. Pacienti se této odpovědnosti naopak masově zřekli. Manipulující lékař z pacienta snímá „vinu" za zdravotní potíže a jeho zákrok na chvíli uleví. Příčina však zůstane skrytá. Pacient dále pokračuje v nezdravém způsobu chování a potíže se s ještě větší intenzitou vracejí. Znovu a znovu vyhledává manipulátora, platí mu, stává se na něm závislým a postupně ztrácí šanci sám sebe uzdravit.

Ve volbách před časem přesvědčivě zvítězili sociální demokraté. Jejich lídři jsou brilantními manipulátory. Předvolební kampaň postavili na zrušení regulačních poplatků - jednoho z mála rozumných opatření polistopadových ministrů zdravotnictví. Vystrašení, slabí a nejistí voliči se dali nachytat. Výměnou za iluzi bezplatné péče odevzdali svoje hlasy, vůli, zdraví a svobodu do rukou mocichtivých politiků. Jako by úplně zapomněli na děsivé důsledky řádění jiných mistrů masové manipulace: Stalina, Hitlera nebo Gottwalda. Voliči tím promarnili šanci převzít odpovědnost sami za sebe a vytvořit zdravou občanskou společnost. Politici se naopak svojí šance rázně chopili. Jako malé se jimi dál necháváme balamutit a manipulovat. Následky můžeme přičíst na vrub jen sami sobě.

Z knihy Jana Hnízdila Mým marodům. Vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Počet přečtení: 2140
Datum: 23. 12. 2013