Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mléčné opojení

Vyrůstal jsem na mléčné farmě v severním Wisconsinu. Krávy jsem dojil už od svých osmi let. Několik věcí je mi ale nyní (v mých 72 letech) v souvislosti s mlékem a mléčnými výrobky jasných.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Účelem kravského mléka je co nejrychleji přeměnit tele o hmotnosti 30 kilogramů na krávu o hmotnosti 300 kilogramů. Kravské mléko je určené k růstu telete. Bez ohledu na to, co s ním uděláte, to je to, co je. Vše, co se v této bílé tekutině nachází – hormony, lipidy, proteiny, sodík, růstové faktory, jako je IGF-1 – je zde proto, aby tele rychle vyrostlo do velké krávy, jinak by to tam nebylo.

Ať už si to nalejete na obiloviny jako tekutinu, utlučete do podoby másla, srazíte na jogurt, fermentujete do podoby sýra, přidáte cukr a zmrazíte, abyste získali zmrzlinu… Je to tekutina určená k růstu telete! Účelem kravského mléka je zvýšit hmotnost a podpořit růst tkání těla skotu. To je jistě skvělé, pokud jste malé tele, ale pokud jste člověk, který chce mít štíhlé a zdravé tělo, nebude to „dělat dobrotu“. Snažíte se zhubnout? Zdá se mi, že pokud se snažíte zbavit tuku a získat štíhlejší tělesný profil, je zcela iracionální konzumovat substance, které jsou určené k tomu, aby bylo tělo savce větší a tlustší.

Bez ohledu na to, jak je transformováno nebo maskováno, kravské mléko je sekretem mléčné žlázy hovězího dobytka, kterému se právě narodilo mládě. Díky modernímu mlékárenství, které krávy geneticky modifikuje, čeká již kráva současně další tele. Podobně jako každé mateřské mléko (tím spíše, když kráva již čeká další telátko) je její mléko plné estrogenů – a tyto estrogeny jsou aktivní.

V jedné progresivní studii, z jejíchž důsledků až mrazí, podali japonští vědci mužům, ženám a chlapcům dvě velké sklenice mléka a pak každých 15 minut sbírali jejich moč. Již krátce po požití mléka se objevily silné a aktivní ženské hormony – estron, estradiol, estriol, pregnanediol – v tělech a moči zkoumaných osob. Nanejvýš závažné bylo, že během několika minut po vypití mléka výrazně poklesly hladiny testosteronu u mužů i chlapců. Výzkumníci dospěli k závěru, že „dostupné údaje týkající se mužů a dětí ukazují, že dochází k vstřebání estrogenů z mléka, potlačení sekrece gonadotropinu, což následuje snížení sekrece testosteronu. Běžnou konzumací kravského mléka tak může být ovlivněno pohlavní dospívání předpubertálních dětí. „

Uvědomujete si důležitost tohoto posledního prohlášení? Proč se dnes u dívek dostavuje puberta již ve věku sedmi, osmi či devíti let? Proč na ně dosedá zvýšené riziko rakoviny a všechny psychologické škody, které jsou důsledkem toho, že pohlavně dospívají již před svými desátými narozeninami? Než začneme házet vinu na plasty a pesticidy, neměli bychom se zamyslet nad tím, že těly našich dětí proléváme den za dnem silné hormony – ve všem tom mléku, sýrech, zmrzlinách a jogurtech, které tak lačně hltají?

Mléčná lobby cílí na fytoestrogeny nacházející se v sóji kvůli jejich možným estrogenním účinkům – když ve skutečnosti tyto fytoestrogeny naopak prokazatelně chrání proti rakovině prsu. Přehnané obavy z rizika konzumace sóji odklonily diskusi pryč od hormonálních účinků aktivních estrogenů hovězího skotu, nacházejících se hojně v mléčných výrobcích – jež naše děti s rodičovským pobízením každý den pořádají ve velkých množstvích.

Raná puberta není jediným problémem provázejícím konzumaci mléka od březí krávy. „Ženy, nechte se vyšetřit na mamogramu.“ Proč se u našich žen tak hojně objevují bulky v prsou, vyžadující všechny ty rentgeny, biopsie a chirurgické zákroky? Prs je orgánem, který reaguje na hormony. Mohla by stimulace prsní tkáně silnými bovinními estrogeny, spolu s IGF-1, nejúčinnějším hormonem podporujícím růst v těle, přispívat k epidemii prsních bulek, po kterých dnes ženy pátrají snad pokaždé, když se sprchují? Je dobře známo, že když žena, která konzumuje mléko, onemocní rakovinou prsu, bývá tato rakovina agresivnější a smrtelnější; to díky hormonům a růstovým faktorům, určeným pro telata, ale užívaným lidmi – s děsivými následky.

Ženský prs není jediným cílem bovinních (hovězích) estrogenů. Děloha je rovněž citlivá na hormony, a, jak ví každá těhotná žena, v odezvě na estrogeny vytváří více svalové tkáně. Mohlo by dlouhodobé bombardování dělohy silnými estrogeny z mléka březích krav urychlovat růst nádorů zvaných myomy, jež vedou k těžkému menstruačnímu krvácení, anémii a nakonec i k tolika hysterektomiím? Vzhledem k prevalenci myomů v těch zemích, kde se hojně konzumuje mléko, mnoho vědců a pracovníků klinik dospělo právě k tomuto závěru.

Pánové, a co ta prsa, které vyrůstají na vašem hrudníku? I samci reagují na estrogeny. Mohly by v pozadí stát estrogeny, které polykáte s vaší oblíbenou pizzou či salátem se sýrem čedarem? Vzhledem k tomu, že existují jasné důkazy o tom, že estrogeny a IGF-1 způsobují, že tkáň prostaty se stává nestabilní, estrogeny určitě nejsou pro tento orgán dobré, protože muže směrují na cestu k agresivní rakovině prostaty.

Konečně i bílkoviny kravského mléka mohou být vůči tělu velmi nepřátelské. Kasein, laktabumin a další proteiny v kravském mléce jsou spojovány s mnoha zdravotními potížemi, od astmatu, přes akné až po diabetes 1. typu (u dětí). Podle mých zkušeností mnozí pacienti trpící astmatickými nebo alergickými stavy často hlásí po vynechání mléčných výrobků velkou úlevu od příznaků těchto onemocnění. To byla ostatně i zkušenost dr. Lindahla, který odstraňoval ze stravy svých pacientů mléko a mléčné výrobky a zaznamenával dramatické zlepšování příznaků astmatu a drastické snižování potřeby užívání léků (včetně steroidů).

Jaká metabolická rizika přináší látka, kterou člověk vůbec nepotřebuje! Kravské mléko není pro nás o nic potřebnější než mléko psí nebo žirafí. V nerafinovaných rostlinných potravinách se v podobně mnoha potravinářských výrobků nachází dostatek všech bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů potřebných pro zdraví člověka. My dvounožci bovinní bílkoviny, tuky a hormony obsažené v tekutině určené pro růst telete prostě vůbec nepotřebujeme.

Michael Klaper, ACLM

Počet přečtení: 1136
Datum: 5. 4. 2021