Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Máte doma gekona?

Gekoni mají neuvěřitelnou schopnost udržet se na hladkém povrchu – dokáží dokonce běžet s hlavou dolů po vyleštěném skle.
|
Typ článku: Články

Asi před deseti lety se podařilo ukázat, že nožky gekonů disponují mikroskopickými chloupky, které využívají atomové přitažlivosti – a později byl objeven stejný princip i u pavouků. Přitažlivá síla je na krátkou vzdálenost tak silná, že i nepatrná kontaktní plocha dokáže udržet váhu celého stvoření.

Nejenom, že je tato „lepivost“ vysoce účinná, ale kontaktní plocha chodidla se dokáže i sama čistit. Gekoni tak nemusí řešit problém běžné lepicí pásky, na níž se lepí prach a která časem ztrácí svoji účinnost. Vědci se pokusili napodobit mikroskopickou skladbu nožky gekona jemně strukturovanou lepicí páskou. Páska byla silně lepivá – kontaktní plocha pouhého 0,5 cm² na skle dokázala unést zátěž více než 100 gramů – a také samočistící. Použít pro nalepení a odtrhnutí se však dala jenom několikrát, poté byla její jemná struktura zničena.

Má-li gekon běhat po nějakém povrchu, musí disponovat dobrým způsobem, jak se „přilepovat“ i „odlepovat“. Nový výzkum na Oregon State University odhalil tajemství, které to vysvětluje. Ukázalo se, že na rozdíl od imitační lepicí pásky dokáže živý gekon měnit úhel chloupků. A vzhledem k tomu, že chloupky jsou zakřivené, disponují tak (podobně jako pružina) značnou energií, kterou může ještěrka použít k rychlému odlepení od povrchu.

Tamní výzkumný pracovník a profesor mechanického inženýrství Alex Greaney k tomu uvedl: „Je neuvěřitelné, jak vyvážený a jemně vyladěný celý tento systém je.“ A v jedné z vědeckých zpráv zaznělo: „Vzhledem k tomu, že budoucnost ‚gekonní technologie‘ vypadá dobře, možná je čas poděkovat na tom místě, kde se to patří.“ Vědci pak citovali Kellara Autumna, objevitele vdW mechanismů a profesora biomechaniky na Lewis and Clark College v oregonském Portlandu, který řekl: „Adhezivní nanostruktury jsou tak neobvyklým způsobem, jak se mohou věci k sobě přichytit, že si nemyslím, že by na to inženýři přišli, kdyby se nemohli poučit od gekonů.“

Ano, je to tak, měli bychom vzdát hold, nikoliv však gekonům, kteří nemají na stavbě svých nohou žádnou zásluhu, ale Tomu, kdo šestého dne stvořitelského týdne stvořil jak je, tak jejich neuvěřitelná chodidla. J

Jonathan Sarfati, Creation Ministries Int.  

Počet přečtení: 2674
Datum: 9. 10. 2017