Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Lapacho - detoxikace čajem Inků

Čaj lapacho je přírodní produkt z vnitřní kůry stromu lapacho (tecome lapacho), jehož domovinou jsou lesy v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji.
|
Typ článku: Články

V této oblasti roste několik desítek botanicky příbuzných druhů. Červená vnitřní kůra se získává z odrůd lapacho colorado a lapacho morado. V oblasti And dosahují tyto stromy stáří až 700 let.

Příprava
4 čajové lžičky kůry lapacha nasypte do 1 litru vroucí vody, 5 minut nechejte povařit a dalších 15 minut vyluhovat. Hotový čaj můžete lehce osladit nebo smíchat s bylinným či ovocným čajem. Může se pít teplý nebo studený během dne (nejlépe však na lačný žaludek). K přípravě čaje lapacho se nesmějí používat nádoby z hliníku! Naopak vhodné je sklo nebo porcelán. Hotový neochucený nálev je lahodný a aromatický (trochu připomíná dubovou kůru ochucenou citrónem).

Doporučená denní spotřeba čaje lapacho se pohybuje od 2-3 šálků až po dva litry. Skutečný objem souvisí s požadovanou intenzitou léčivých účinků. Žádné vedlejší účinky dosud nebyly prokázány.

Co vše čaj lapacho dokáže?
Je třeba podotknout, že lapacho není univerzálním lékem na všechny neduhy (jak bylo v České republice často publikováno v polovině 90. let). Jeho preventivní i skutečně léčebný účinek v případě některých onemocnění nelze však zpochybnit. Intenzita tohoto účinku je ovšem různá.

· Lapacho odstraňuje z těla nejrůznější nečistoty, jako např. těžké kovy.
· Normalizuje a posiluje činnost vnitřních orgánů, jako jsou játra, ledviny nebo slezina. Podporuje trávení.
· Umrtvuje některé druhy plísní a bakterií, které způsobují nemoci.
· Posiluje imunitní systém organismu.
· Pomáhá léčit disharmonie výměny látek v těle (např. po chemoterapii - léčení rakoviny nebo po delším užívání psychofarmak).
· Zlepšuje prokrvení těla. Posiluje srdce a krevní oběh. Odstraňuje chudokrevnost.
· Má pozitivní vliv na léčení leukémie.
· Zamezuje vytváření otoků.
· Odstraňuje usazeniny v krevním oběhu. · Povzbuzuje látkovou výměnu. · Normalizuje výměnu cukru. Má léčivé účinky na diabetiky. Zamezuje pozdějším potížím, které z diabetu mohou vzniknout. · Chronická onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc nebo revma, v jejich průběhu pozitivně nabourává.
· Nervovému systému propůjčuje vyšší odolnost. Uklidňuje v případě podráždění.
· Posiluje a normalizuje činnost sexuálních orgánů.
· Snižuje bolest. Má kladný vliv na odstranění migrény.
· Léčí vyrážky a zahnisaná místa. Pomáhá při léčení zánětů.
· Působí močopudně.· Pozitivně ovlivňuje zdravý spánek. · Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.

Závěrem

Lapacho může posloužit jako běžně (doma nebo na pracovišti) připravovaný čaj, který svým (tu menším tu větším) dílem přispěje k prevenci vyjmenovaných potíží a chorob nebo pomáhá při jejich léčení. Množství a pravidelnost jeho užívání jsou individuální, celkové množství by však nemělo přesáhnout dva litry denně.

Počet přečtení: 9068
Datum: 17. 12. 2005