Je riskantní chodit často na rentgen? | Prameny zdraví

Je riskantní chodit často na rentgen?

Rentgenové ozáření při lékařském či zubním vyšetření představuje pro většinu z nás nejběžnější zdroj záření, vedle přirozené radiace okolního prostředí. Zde se doporučuje pečlivě zvážit možná rizika oproti předpokládanému přínosu snímkování.

Je riskantní chodit často na rentgen?

Rubrika: Technika | Typ článku: Rady lékaře

Běžné rentgenové snímkování zubů, hrudníku (dokonce i u kuřáků) či používání baria při snímkování nemají ve většině případů opodstatnění. Pokud je rentgenové snímkování oprávněné, pak je třeba učinit maximum pro to, aby dávka záření byla co nejnižší.

Účinky záření způsobují též genetická postižení a škodí vyvíjejícímu se plodu. Kdekoliv je to možné, měly by se během rentgenového snímkování přikládat olověné štíty přes varlata či vaječníky dospělých i dětí. Obvykle se dá použít olověná zástěra k ochraně těch částí těla, které jsou mimo snímkovanou oblast, aby se minimalizovalo jejich vystavení rentgenovému záření. Často lze použít méně riskantních diagnostických metod, např. ultrazvuku, a získají se tak stejné informace s nižším rizikem. O nich se poraďte s lékařem.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

 

Počet přečtení: 7 178 Datum: 8. 10. 2012