Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak na udržitelnější bydlení? Poradíme vám, čím můžete přírodě ulevit

Rostoucí ceny energií i měnící se klima bijí na poplach a vytváří tlak jak na naše peněženky, tak na životní komfort. Každý musí přispět k tomu, aby se podařilo tento vývoj zvrátit. V dnešním článku vám poradíme, jak šetrněji a levněji bydlet.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Zamyslete se nad tím, zda potřebujete mít všechno

Doslova jako houby po dešti rostou v okolí velkých měst satelitní zástavby s rodinnými domy. Chybět u nich nesmí vytápěný bazén se zastřešením, velká zahrada, garáž pro dva automobily, zahradní domek s prostorem pro grilování a spousta dalšího.

V žádném případě netvrdíme, že máte raději zůstat v nemovitosti, která vám nepostačuje, nebo snižovat komfort výrazně pod své standardy. Většina rodin ale po čase zjistí, že ne všechno nákladné vybavení skutečně využívá. Opuštěny jsou po většinu roku například domácí sauny, vířivky nebo místnosti vyhrazené pro posilování či sledování filmů. Většina rodin ani nepotřebuje mít samostatnou místnost pro přespání hostů a dvě nebo tři koupelny.

Zkrátka je dobré se zamyslet nad tím, zda nelze žít skromněji, aniž by takový styl života byl zásadním kompromisem. Místo tří aut možná stačí jedno, stará televize ještě může několik let sloužit stejně dobře jako potenciální nová a podobně.

Naučte se využívat dešťovou vodu

Velké úspory lze najít v nakládání s vodou. Ve většině domácností lze zvýšit podíl využití dešťové vody na úkor vody z vodovodu nebo studny.

Pokud jej tedy ještě nemáte, pořiďte si systém na záchyt dešťové vody ze střechy nebo z terasy. V některých případech zkrátka jen stačí umístit sud na dešťovou vodu pod okap místo kanalizace. Takovou vodu následně můžete využívat pro zalévání zahrady.

Pokročilejší řešení lze pak využít i v domácnosti – třeba pro splachování toalety. Nevyhnete se ale konstrukčním úpravám nemovitosti. V případě novostavby je ale správným krokem s takovým systémem v návrhu budovy počítat.

Sluneční energie dává stále větší smysl

Sluneční energii můžete využít ke dvěma účelům – k ohřevu teplé vody a k výrobě elektřiny. S tím, jak ceny energií rostou, se stávají domácí fotovoltaické elektrárny stále výhodnějšími.

Často navíc můžete na podobná ekologická řešení získat dotaci, díky čemuž bude celá investice matematicky dávat ještě větší smysl.

Starší budovu byste měli zateplit

Staré nemovitosti by měly dostat nový kabát v podobě zateplení obvodových zdí a střechy. Kvalitní zateplení může snížit spotřebu energií až o desítky procent. I v tomto případě navíc můžete často dosáhnout na investici, která pokryje až polovinu výdajů. Jestliže vaše stavba ještě zateplená není, je nejvyšší čas o tomto kroku začít velice vážně uvažovat.

Počet přečtení: 599
Datum: 23. 5. 2022