Gumoví medvídci - nikdy více! | Prameny zdraví

Gumoví medvídci - nikdy více!

Gumoví medvídci - ano či ne? Pojídání chuchvalců z vosku, oleje a kyselin vyvolává za normálních okolností úporné zvracení a může vést až k nenapravitelnému poškození trávicího traktu.

Gumoví medvídci - nikdy více!

Rubrika: Různé | Typ článku: Články

Ovšem když z neškodného množství jinak potenciálně nebezpečných látek uděláte poživatinu, po níž šílejí zejména děti, máte vyhráno... To je i případ známých gumových medvídků, které byly dříve socialisticky nesehnatelným zbožím.

Co všechno ukáže chemický rozbor:

Kyselina fumarová - používá se například při výrobě nátěrů, barviv, tiskařských barev, syntetických laků a pryskyřic. Nutno dodat, že se tato látka zhusta přidává do mnoha potravinářských výrobků, najdete ji kupříkladu skoro ve všem, co má podle obrázku na obalu nějakou ovocnou příchuť. A zcela jistě ve všech výrobcích, které ve svých informacích o složení uvádějí kód E297.

Sorbitol - umělé sladidlo a současně silné projímadlo, které se kromě jiného používá také ve výbušných směsích v zábavné pyrotechnice a vmotorech raketových modelů. Kvůli projímacím účinkům je lepší to s jeho konzumací příliš nepřehánět.

Minerální oleje - představují vlastně čistší formu toho, co na benzínce lijete do nádrže svého auta. Používají se však nejen v potravinářství. Když mají tažná zvířata zácpu a s očima v sloup neklidně postávají na místě, přinutí je starostlivý vozka vypít pár litrů minerálního oleje (a pak se raději běží honem schovat).

Želatina - tak tuhle přísadu určitě znáte, přinejmenším podle názvu. Možná ale netušíte, z čeho se vlastně vyrábí. Nápověda zní: želatina se dnes vyrábí z kostí, šlach, chrupavek a kůže uhynulých zvířat. Ano, je to tak.

Vosk karnauba - získává se ze stejnojmenné palmy a používá se do barviv, parketářských past a výbušnin. Samotný vosk karnauba je také vysoce ceněn jako výborné leštidlo automobilových karosérií. Pokud není karnaubský vosk uveden přímo v informacích o složení výrobku, neznamená to ještě, že není v dané potravině vůbec přítomen. Pátrejte po označení E903.

Když ANO, pak jaké ? Hledejte jeidně čistě přírodní medvídky v BIO kvalitě - v prodejnách zdravé výživy.

Počet přečtení: 26 728 Datum: 15. 1. 2005