Dotýkat se může každý ... | Prameny zdraví

Dotýkat se může každý ...

Dotek je důležitý v každém věku. Symbolizuje přitažlivost, lidé se vyhýbají odpudivým věcem. Malé dítě potřebuje spoustu doteků, má-li se vyvinout normálně. Dotek přispívá jak k tělesnému, tak k duševnímu zdraví. Jak je to se staršími dětmi či s dospělými? Zde je přehled výsledků výzkumu:

Dotýkat se může každý ...

Rubrika: Lidé a vztahy | Typ článku: Články

Děti, které jsou často objímány, a to zvláště svými otci, mají zdravější vztah ke svému tělu než jiné děti (Sandra Weiss, University of California School of Nursing, San Francisco).

Univerzitní studenti, jejichž paže se vyučující během přednášek letmo dotknul, si jej více vážili a při příštích zkouškách docilovali o šest bodů lepších výsledků než "nedotčení" spolužáci (Memphis State University).

Ve studii trvající šestatřicet let (začala, když zkoumané osoby navštěvovaly mateřskou školu) se ukázalo, že rodičovská vřelost ústila v děti s větší sebedůvěrou a mladé lidi schopné navazovat trvalejší přátelské svazky. V jedenačtyřiceti letech měli ti, kteří byli vychováváni s největším množstvím citu, větší naději na to, že budou žít v dlouhých a relativně spokojených manželstvích, vychovávat děti, uzavírat blízká přátelství, mít celou řadu zájmů a cítit se celkově šťastnější a méně stresovaní (Carol E. Franz, Boston University).

Pacienti, kterým se dostává jemných terapeutických doteků, zakoušejí pokles krevního tlaku a zvýšení hladiny hemoglobinu (nosič kyslíku) v krvi. Po třicetiminutové masáži se dostavuje pokles hladiny kortizonu a adrenalinu, tedy hormonů, které jsou indikátory nadbytku stresu (Dolores Krieger, New York University).

Dospělí, kteří žijí sami, umírají dříve, a to ze všech příčin, než lidé, kteří žijí v manželství. Jedním z předpokládaných důvodů je, že osamělých lidí se prostě nikdo dostatečně nedotýká. Dotek spouští fyziologické a biochemické změny, o kterých je známo, že pomáhají tělo chránit před srdečním onemocněním, rakovinou, infekcemi a nemocemi, které souvisí se stresem (James Lynch, University of Maryland).

Z knihy Creating Love od Kay Kuzma.

Počet přečtení: 2 636 Datum: 24. 3. 2007