Dochází k tomu, že je koncept doporučených dávek živin nějak zneužíván? | Prameny zdraví

Dochází k tomu, že je koncept doporučených dávek živin nějak zneužíván?

Doporučené dávky mohou být na neštěstí zneužity tak, že velmi závažně poškozují lidské zdraví. Představme si člověka, který vědě o výživě příliš nerozumí. Dostane však moc přikazovat a do rukou tabulky doporučených dávek. Pak je vše již jednoduché. Stačí přijít do školní jídelny a poroučet. Vzít si jídelníčky. Program na počítači propočte, jak jsou jednotlivé doporučené dávky plněny.

Dochází k tomu, že je koncept doporučených dávek živin nějak zneužíván?

Rubrika: Mýty a omyly | Typ článku: Poradna výživy

I člověk, který vědě o výživě vůbec nerozumí, nyní vidí. Jasně vidí, že doporučené dávky, např. železa, nejsou plněny. Může říci, že to je špatné stravování.

Setkal jsem se v nesčetně případech s tím, že ti, kdo řídí výživu v ČR, se řídí často jen doporučenými dávkami. Přitom nevědí, že látky, které nejvíce ovlivňují zdravotní stav obyvatel, v těchto doporučených dávkách vůbec nejsou uvedeny. Nevědí, že zdraví obyvatel překračování doporučených dávek (železa, sodíku, polynesaturovaných mastných kyselin, ...) poškozuje více než neplnění doporučených dávek. A už vůbec je nenapadne, že i v tom případě, kdy je skutečně žádoucí plně splnit doporučenou dávku, tak u dvou látek, u nichž u obou je spotřeba plněna na 90%, v jednom případě může být škoda třeba tisíckrát větší než v druhém případě.

Doporučené dávky jsou zkrátka ideálním nástrojem pro nevzdělance, který chce řídit výživu. Může si být vždycky jistý. Může způsobit těžké poškození zdraví velkého počtu osob a za celý život se o tom nemusí dozvědět.

Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu

Počet přečtení: 1 681 Datum: 25. 11. 2010