Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co zabilo E.A. Poea?

Známý spisovatel, proslulý autor hrůzostrašných povídek E. A. Poe (mimo jiné autor povídky „Jáma a kyvadlo“) zemřel v roce 1849 ve věku pouhých čtyřiceti let. Předchozí výzkum naznačoval, že Poe zamřel na komplikace alkoholismu, či možná na následky vztekliny, kterou chytil od jedné ze svých koček.
Rubrika: Různé
|
Typ článku: Studie

Albert Donnay z Johns Hopkins University se však domnívá, že Poe ve skutečnosti zakoušel po celá léta příznaky dlouhodobé otravy kysličníkem uhelnatým, a na tuto otravu nakonec i zemřel.

Dílo tohoto spisovatele obsahuje čtrnáct povídek, které vykazují příznaky otravy kysličníkem uhelnatým. Je nepravděpodobné, že by si Poe tyto symptomy dokázal vymyslet. Donnay si povšimnul, že povídky popisující symptomy otravy kysličníkem uhelnatým byly napsány, když Poe žil v Baltimore a Philadelphii, tedy ve městech s plynovým osvětlením.

Mezi příznaky otravy kysličníkem uhelnatým patří bolesti hlavy, motání, zvedání žaludku, zmatení, proměny nálad a bolesti na prsou. U pacientů, kteří v důsledku otravy ztratili vědomí, byly zaznamenány psychiatrické projevy otravy po celé týdny po vystavení kysličníku uhelnatému. 10-15% pacientů na jednotkách intenzivní péče vykazuje příznaky otravy kysličníkem uhelnatým. „Možná se jedná o skutečný problém, který však není dosud běžně znám“, uvedl Donnay.

Počet přečtení: 4690
Datum: 7. 2. 2004