Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chlorofyl aneb tajemství života na Zemi

O chlorofylu jste jistě již slyšeli. Pár střípků nám možná utkvělo v paměti ještě ze základní školy, možná v souvislosti s fotosyntézou.
|
Typ článku: Články

Chlorofyl se však dostává do povědomí i dnes. Třeba ve spojení se zdravým stravováním a zelenými potravinami. Pojďme si nyní představit chlorofyl v celé jeho kráse.

S trochou nadsázky bychom mohli říct, že chlorofyl je starý jak svět sám. Zelený pigment chlorofyl, nacházející se mimo jiné v zelených rostlinách, sinicích, řasách, ale i dalších organismech z říše rostlin i živočichů hraje důležitou roli při fotosyntéze. Chlorofyl dává život planetě Zemi.

Možná si ještě pamatujete, že fotosyntéza je složitý proces přeměny světelné energie na energii chemických vazeb. Jednoduše řešeno, za pomoci fotosyntézy rostliny přijímají oxid uhličitý, aby zároveň vydechovaly kyslík. Tento proces je jedním ze základních předpokladů života na Zemi.

Oklikou se opět dostáváme ke chlorofylu, zelenému barvivu, které je schopno absorbovat dopadající světlo a tím i nastartovat proces fotosyntézy. Chlorofyl, jedna z nejcennějších přírodních látek, je složen z atomů uhlíku, dusíku, vodíky a kyslíku. Tyto atomy obklopují centrální hořčíkový atom.

Asi se ptáte, proč vám vysvětlujeme chemické složení chlorofylu? Odpověď je velice zajímavá a vnesla do světa vědy nejedno překvapení. Chlorofyl je svým složením a chemickou strukturou až neskutečně podobný hemoglobinu, tedy pigmentu červených krvinek. Rozdíl pozorujeme pouze ve složení již zmíněného centrálního atomu, když centrálním atomem chlorofylu je hořčík a centrálním atomem hemoglobinu je železo.

Chlorofyl - energie vykouzlená přírodou

Tento objev znamenal revoluci využití tohoto zeleného rostlinného barviva. Díky konzumaci rostlin s vysokým podílem chlorofylu se tato látka přeměňuje na hemoglobin. V našem těle je atom hořčíku nahrazen železem, díky čemuž můžeme tvrdit, že chlorofyl nám pomůže s procesem okysličování organismu, s přenosem kyslíku a dodávkami buněčné energie.

Podobnost s hemoglobinem umožňuje chlorofylu pozitivně působit na lidský organismus. Chlorofyl, který má příznivý vliv na krvetvorbu, dosahuje pozitivních účinků i při regeneraci našeho organismu. Mimo to taktéž zabraňuje stárnutí organismu a vyrovnává náš krevní tlak.

Můžeme samozřejmě využít i jeho protizánětlivých účinků nebo antibiotických vlastností. Už naši předkové věděli, že chlorofyl výrazně urychluje hojení ran nebo popálenin, což ostatně dokládá i fakt, že chlorofyl se používal v obou světových válkách právě k těmto účelům.

Kromě nejrůznějších kožních problémů, zánětů a ekzémů lze za pomoci chlorofylu efektivněji hubnout, čistit naše tělo a dodávat mu potřebné látky, jako například kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík, vitamín C nebo bílkoviny. Tento zelený zázrak někdy označujeme jako přírodní deodorant, neboť snižuje nepříjemný zápach při pocení a zmírňuje pachy z úst.

Kde chlorofyl najdeme?

Přestože zelenina jako například špenát, petržel, brokolice, kapusta, chřest, hrášek a byliny kopřiva či jitrocel obsahují poměrně velké množství tohoto zeleného barviva, největší zásobárnou chlorofylu jsou tzv. zelené potraviny a především pak chlorella pyrenoidosa. Jednobuněčná sladkovodní řasa chlorella nám dodá nejenom velké množství chlorofylu, ale také nám pomůže s detoxikací našeho zaneseného organismu, zlepší činnost trávicího ústrojí nebo odvede z našeho těla nebezpečné bakterie, viry či toxiny.

Bez dalšího vysvětlování je jasné, že přezdívky jako „zelený zázrak“, „tekuté slunce“ nebo „životodárné barvivo“ si chlorofyl rozhodně zaslouží. Chlorofyl nás udivuje, omlazuje, zachraňuje. Věnujme pozornost přírodě, která nás dokáže překvapit a uzdravit.

Počet přečtení: 1301
Datum: 24. 5. 2020